„Фармикорд“  није купио  „Крио сејв“,  приоритет чување матичних ћелија

БЕОГРАД:  После навода медија да је швајцарској компанији "Крио сејв", у којој су и родитељи из Србије чували матичне ћелије, одузета лиценца за рад и да је продата "Фармикорду", председник пољске компаније Јакуб Баран каже да преговори о куповини још нису завршени, али да им је приоритет очување матичних ћелија.
Matične ćelije  Foto pixabay.com
Фото: pixabay.com

"Ми смо били у преговорима са том групом како бисмо покушали да купимо „Крио сејв“, али још нисмо закључили трансакцију. Покушали смо то два пута, али коначни одговор нашег надзорног одбора је био да не преузимамо ту трансакцију. Ту информацију можете да проверите на нашем сајту јер смо ми јавна компанија", рекао је за Прву телевизију Баран.

Он је додао да је, како би сачували узорке, знајући тешку финансијску ситуацију „Крио сејва“,  донета одлука да ће компанија "Фармикорд" о свом трошку пренети скоро све резервоаре са матичним ћелијама у једну од лабораторија која се налази у Варшави.

Како је навео, компанија је већ пренела већину узорака, али постоји један контејнер у Холандији који не може да буде пренесен, док су за неке узорке у Португалији и Женеви не зна тачно где се налазе.Баран каже да "Крио сејв" има потписане уговоре са родитељима и да је та компанијиа требало да информише родитеље о променама и да добију сагласност за премештање матичних ћелија.

"Проверавамо шта је у инвентару, да ли узорци постоје у реалности као што су заведени у компјутерским фајловима, ако и каква је њигова стање и безбедност. И то ће захтевати неколико недеља или месеци. Правно власништво над узорцима је код родитеља и они могу да одлуче ста ће са њима и где ће да их чува. Наш приоритет је да обезбедимо узорке", рекао је Јакуб.

Уколико „Крио сејв“  банкротира, то би значило да ће сви уговори са родитељима престати да важе."Правно гледано родитељи су ти који одлучују о матичним ћелијама. Све док дете не одрасте, родитељи одлучују где ће матичне ћелије бити пренесене", рекао је Баран.

Упитан зашто компанија из Пољске има интерес да преузме узорке, Баран је рекао да његова компанија контролише око 35 одсто светског тржишта и да би, уколико би ти узорци нестали, било пољуљано поверење у целу индустрију.„Крио сејв“ је једна од највећих приватних банки матичних ћелија у Европи.

Изгубила је дозволу за рад и право да прикупља, складишти, увози и извози матичне целије, саопштила је швајцарска Агенција за лекове и медицинска средства.Проблем који је откривен у пословању компаније „Крио сејв“ довео је у питање опстанак матичних ћелија које су биле поверене на чување, а око 10.000 породица у Србији управо је овој компанији поклонило своје поверење, за шта су платили више хиљада евра.

Медији су раније пренели да је „Фамикорд“ купио „Крио сејв“ и да су матичне ћелије клијената депоноване у њиховој банци која је највећа у Европи.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести