Голгота пацијената с ретком и тешком болешћу коже

Пацијенти који имају хронично запаљење у пределу пазушних јама, гениталне и аналне регије или између груди, некада проведу и по седам година у потрази за дијагнозом, а за то време прођу праву голготу.
 Klinika za kožno-venerične bolesti Kliničkog centra Vojvodine Foto: Dnevnik.rs
Фото: Клиника за кожно-венеричне болести Клиничког центра Војводине Фото: Дневник.рс 

У питању је ретко обољење супуративни хидраденитис, где долази до упале велике знојне жлезде, а упалом је захваћен и корен длаке. Управо стога се често болест третира као упала корена длаке, односно чир који се појавио на том месту и погрешно се лечи. У свету је сваке године прва недеља у јуну посвећена пацијенатима који имају ову болест.

- Болест је значајна, јер се ови пацијенти не јављају одмах дерматологу, па се под дијагнозом других упалних промена лече годинама, некада чак и више од деценије, док се не постави дијагноза. Болест се јавља најчешће у пубертету и после пубертета, а просечна старост оболелих је 35 година - каже управник Клинике за кожно-венеричне болести Клиничког центра Војводине професор др Зоран Голушин и додаје како жене оболевају три пута чешће од мушкараца.

Дерматовенеролог др Милица Суботић са исте клинике наводи како пацијенти у просеку проведу седам година у потрази за дијагнозом, а до тада се лече код лекара опште праксе или евентуално иду код хирурга, где им се лечи чир, односно упала корена длаке.

- Узрок настанка болести нису лојне жлезде, већ је то упала знојних жлезда, апокриних, које не служе за терморегулацију, а имају мирис који је карактеристичан за наше тело. Везане су за фоликул длаке и налазе се у регији пазуха, пупка, седалне регије, између дојки. Углавном су то болни чиреви, који су праћени појавом жућкастог садржаја - објашњава др Суботић.

Чиреви некада спонтано прођу, а понекад пацијенти иду код лекара опште праксе, те их превијају и добијају антибиотике или оду код хирурга, како би им се чиреви одстранили. Након чирева на кожи се стварају ружни ожиљци, који затварају изводни канал длаке, али тиме затварају и следећу жлезду. Др Суботић истиче да оболели могу да имају и друге тегобе, те тако они којима се болест јави у пазушној јами, функција руке може да буде ограничена.


Избегавати тесну одећу

- Пацијенти не смеју да носе тесну одећу, а она треба да буде од природних материјала. Треба избегавати све што доводи до појачаног знојења. Такође, ласерска епилација длака у регији пазуха, као и у такозваној бикини зони, добар је терапијски модалитет - саветује др Суботић.


- Пацијенти су и социјално угрожени, јер трпе велику нелагоду и бол, имају стигму и у комуникацији, као и у сексуалном односу, а у тежим случајевима ово хронично обољење коже може да утиче и на друге болести. Болест се доводи у везу са пушењем и гојазношћу, те се стога пацијентима одмах забрањује пушење и препоручује смањење телесне масе. Пацијенти до нас долазе после дугог лутања и то су углавном тежи случајеви - напомиње др Суботић.

Зној који настаје у регијама где се јавља болест је базни, алкални и долази до претераног размножавања бактерија, које иначе постоје на људском телу Др Суботић каже како постоје три степена болести по Харлију, те у првом стапену постоје појединачни чиреви и тада се забрањује пушење, тражи од пацијента да смрша и уводе се лекови, док се у другом и трећем степену укључују и хирурзи.

- Пацијенти би требало да се што пре јаве дерматолозима, јер је ово тешка дијагноза и оболели имају нарушен квалитет живота у већој мери него инсулин зависни дијабетичари или пацијенти који пате од тешке бронхијалне астме. То нису само чиреви на кожи, јер болест може да захвати оба пазуха или целу седалну регију, те људи трпе велике болове, морају да носе пелене, не могу да седе. Тако тешких пацијената имамо десетак годишње - напоменула је др Суботић.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1544
Најновије вести