Хакерски напад на Танјуг из 100 земљама света, доминантне Кина и САД

БЕОГРАД: Генерални сервис Новинске агенције Танјуг је под константним хакерским нападима последњих годину и по дана, али су они у петак током више сати били између 10 и 100 пута јачег интензитета него што је то уобичајено, рекао је данас стручњак за сајбер сигурност Марко Елазар.
1

Према његовим речима, хакерским нападима изложени су сви медији у Србији, али се Танјуг, каже издваја зато што је реч о новинској агенцији која шири већи број информација и због тога су хакерски напади на њу појачани.

Он је истакао да су извори напада на агенцију Танјуг из око 100 земљама света, али да су доминантне земље Кина и Америка због великог броја популације и заражених рачунара.

Хакерски напади на Танјуг су по интензитету ред или два реда већи него што је уобичајено, што значи да су између 10 и 100 пута већег интензитета, а што се тиче извора напада они су из преко сто различитих земаља на свету, рекао је Елазар Танјугу и додао да се за нападе користи више од милион рачунара.

Елазар је нагласио да се не зна ко стоји иза тих хакерских напада и навео да је карактеристично да се у једном делу напада појављује текстуална порука ФЦК Србија, чије је значење, такође, непознато.

Према његовим речима, други видови напада су класични ДДОС напади који су за свакога постали уобичајени, али су сада према Танјуговом сервису интензивирани.

Ишло је и до преко милион сесија у секунди са огромним протоцима, рекао је Елазар.

Казао је да је трећи вид напада био онемогућавање функционисања сервиса, односно веб сајта, покушајима да се сервиси успоре и преоптерете.

Објаснио је да успоравање и оптерећење сервиса делује као легитиман саобраћај збго чега такве врсте хакерских напада системи заштите јако тешко детектују и спречавају.

Четврти вид напада којима је био изложен Танјугув сервис од синоћ је покушај упада у инфраструктуру и покушај преузимања сајта, што није успрело, рекао је саговорник Танјуга.

Истакао је да је последица напада то што је сервис Танјуга у појединим тренуцима функционисао успорено или био потпуно онемогућен и упозорио да хакерски напади и даље трају.

Због појачаних хакерских напада Танјуг је у петак више сати био успорен или блокиран.

Током вечери у петак хакерски ДДОС напад је изведен на Танјугову информатичку инфраструктуру са више адреса, због чега није био могућ приступ вестима и сајту агенције.

Сервис агенције се тренутно не види у више других земаља.

Надлежни раде све како би се проблем отклонио и ситуација са радом сајта и сервиса агенције Танјуг нормализовала.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести