Јунајтед медија тражи једнак третман

БЕОГРАД: Јунајтед медија затражила је данас равноправан третман свих учесника на тржшту у Србији и саопштила да има пуно поверења у владавину права, самосталност и независност институција.
united g
Фото: Promo

Поводом учесталих саопштења Телеком Србија и групе оператора под брендом "Супернова" о обраћању Комисији за заштиту конкуренције поводом дистрибуције канала Јунајтед медије из Швајцарске, као и предлогу да Комисија за заштиту конкуренције одреди привремену меру, Јунајтед медија и Јунајтед Група као целина, наглашавају да имају претходно искуство са поступцима пред Комисијом за заштиту конкуренције.

Те компаније очекују да ће им, у случају покретања било ког поступка, бити омогућено да заступају своје легитимне интересе у одговарајућем правном поступку, на исти начин као и свим другим компанијама у Републици Србији, наведено је у саопштењу.

Комисија за заштиту конкуренције је, како се наводи, "детаљно испитивала преузимање кабловског оператора ИКОМ од стране СББ, те га одобрила тек након наметања строгих услова".

Комисија за заштиту конкуренције је одобрила без икаквих услова, те супротно сопственој претходној пракси, преузимања која је Телеком Србија спровео над опера-торима Kopernikus, Radijus Vektor, AVCOM, Masko, BPP ING, Telemark, SAT TV Meteor, EXE NET, JM Oskar, Masko, Limes Telekomunikacije, Vizija, SRB Digital, Charlie Plus и Polaris, наведено је у саопштењу.

Комисија је, како се истиче, занемаривала информације које јој је СББ самоиницијативно достављао током поступака испитивања преузимања Телекома, којима се указивало на негативне последице тих трансакција по конкуренцију.

"Комисија је одбила да преиспита своју одлуку чак и када је сам Телеком јавно признао да јој је достављао лажне информације, о чему је уредно обавештена. Када јој се јавни тужилац обратио ради подношења тужбе у предмету Коперникус, Комисија за заштиту конкуренције је доставила документацију прекасно, због чега је истекао рок за тужбу ради заштите јавног интереса", наведено је у саопштењу.

Комисија за заштиту конкуренције је хитно покренула поступак против СББ због повећања цена од 7,7 одсто, а поступак је обуставила након годину дана истраге, јер није доказала незаконито поступање.

Комисији за заштиту конкуренције је потребно годину дана од пријаве да процени да ли је због повећања цена ЕПС према операторима од 100 одсто уопште потребно покренути поступак.

Наведено је, такође, да је Комисија за заштиту конкуренције одбила да покрене поступак против Телекома Србија и РТС због дискриминације корисника који желе да прате јавни национални медијски сервис преко ЕОН Интернет платформе. Комисији за заштиту конкуренције је потребно више од годину дана од пријаве да утврди да ли јој је Коперникус уопште пријављивао своја преузимања у складу са законом.

Коначно, Комисија за заштиту конкуренције је одбила да изрекне привремену меру компанији Телеком Србија и РТС, а потребно јој је годину дана да одлучи да ли је потребно ЕПС-у изрећи привремену меру.

Европска комисија је у свом годишњем извештају за Србију за 2019. годину, у одељку који се тиче конкуренције, истакла да привилеговање државног оператора на тржишту не доприноси остварењу циљева политике конкуренције, нити усклађености са прописима Европске уније, наглашено је у саопштењу Јунајтед медија.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести