Кон: Недовољне нове мере, скептичан по питању резултата

БЕОГРАД: Члан Кризног штаба епидемиолог др Предраг Кон сматра да донете нове мере против вируса корона нису довољне и поздрављајући увођење ковид пропусница наводи и да је лично скептичан да ће се резултати брзо видети јер, како је објаснио, односе се само на угоститељске објекте и то након 22 часа.
predrag kon yt
Фото: Youtube Printscreen

"Поздрављам доношење мера, требало је још у јуну да се донесу. Нисам задовољан јер мислим да ове мере неће бити довољне. Ми (лекарски део Кризног штаба) смо јасно рекли шта смо имали још 5. октобра, а од тада се баш ништа није променило", казао је др Кон на ТВ Прва.

Истиче да се нажалост ни ситуација по питању имунизације није побољшала, а да је у болницама ситуација катастрофална јер, како каже, нема довољно лежајева, па се пацијенти отпуштају и пре времена.

"Ситуација је јако лоша, немамо начин да повећамо обухват вакцинацијом, да стекнемо колективни имунитет", казао је Кон указујући да је чак и колективни имунитет пропустљив.

Према његовим речима, лекарски део Кризног штаба је тражио да се све затвара у 17.00 часова, односно да се у то време затварају тржни центри, продавнице, кафићи, а да буду отворене само продавнице са намирницама, за гориво и лекове.


Удовичић: Ковид пропуснице изнуђена мера, ВМЦ Карабурма попуњена

Ковид пропуснице су изнуђена мера јер овај талас епидемије вируса корона предуго траје, казао је данас директор Војномедицинског центра Карабурма Иво Удовичић, изражавајући наду да ће дати резултате.

Како је казао, овај талас траје од почетка септембра и од тада стално имамо преко 4.000, пет, па и 8.000 новозаражених на дневном нивоу и проценат смртности је велики.

"Ово предуго траје, ми смо очекивали још прошле недеље да ће епидемиолошка кривуља да крене наниже, то се не дешава, чак последња два дана имамо пораст броја, тако да је ова мера изнуђена", казао је др Удовичић за ТВ Прва.

Према његовим речима, ако питате здравствене раднике, они ће увек рећи да су за строжије мере јер знају како се епидемија сузбија.

"Међутим, морамо да водимо рачуна и о другим стварима тако да се надам да ће ова изнуђена мера дати неке резултате", казао је.

Када је реч о стању у Војномедицинском центру Карабурма, др Удовичић каже да су капацитети попуњени, односно да и места која се ослободе отпуштањем пацијената, малтене се истог момента попуне.

"Оно што је највећи проблем то су места у јединици интензивне неге, тренутно имамо 20 пацијената, то су све тешки пацијенти и сви су на респиратору, на неком од облика механичке вентилације и од тих 20 пацијената само је двоје вакцинисаних и они су у старијој животној доби са коморбидитетима. И то је потврда потпуне ефикасности вакцине", указује др Удовичић.

Наводи и да су здравствени радници уморни, да је 70 одсто капацитета ангажовано у ковид систему.

Истиче и да пацијенти који су нон ковид имају право да се лече, као и да медицински радници имају право да лече и друге болести јер се, како каже, нису школовали да само раде у скафандерима и са инфективним болестима.


Такође, тражили су, како каже, да забрана окупљања буде после 17.00 часова.

"То је основа, а уз то смо тражили да се снажно ради на вакцинацији јер јер је једини излаз масовна вакцинација", казао је др Кон.

Када је реч о контроли ковид пропусница, Кон каже да ће моћи да се врше или преко папирне форме или на мобилним телефонима.

"Само скенирање QR кода омогућава ономе ко контролише да види да ли је зелено, односно исправно или не", каже.

Додаје и да је битно да су урађене едукације, односно припрема за све инспекције које ће радити на контроли.

Битно је, каже и заоштравање те контроле и додаје да је лекарски део Кризног штаба захтевао и да, осим финансијске казне, јавно буду објављивани они који прекрше ту меру.

Према његовим речима, после 22 часа углавном раде ноћни клубови и та мера се првенствено односи на њих.

Указује да је пред нама сезона респираторних болести тако да вакцинација није сада важна само против ковида, већ и против грипа и пнеумокока, односно против упале плућа.

"Код свих респираторних инфекција долази до пада имунитета и појачана је осетљивост на бактеријске инфекције, ми имамо вакцине и за грип и за пнеуомококе", додаје.

Коментаришући случај преминулог дечака од 16 година од последица вируса корона, као и то што је све већи број заражених међу школском популацијом, Кон каже да свакодневно тестирање показује да је 20 одсто инфицираних од укупног броја сваког дана млађих од 20 година.

"То указује да се вирус жестоко спустио међу популацију школске деце. Имамо младе на респиратору, имамо смртни исход, не може се боље очекивати и легитимно је питање да ли је време да се размишља о онлајн настави", указује Кон.

Додаје да су јуче разговарали о онлајн настави и каже да ће Национални координациони тим расправљати о томе.

"То зависи од података, процене, још увек су подаци такви да се деца заражавају у породици и доносе вирус у школу и све више се открива да из школе носе кући. Мотор сваке епидемије су колективи", истакао је Кон.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести