Кон: Ускоро се очекује и локална трансмисија вируса

БЕОГРАД: Мере које предузимамо усмерено су на успоравање ширења вируса, рекао је данас епидемиолог Предраг Кон на конференцији за новинаре после састанка у Председништву на тему корона вируса.
predrag kon tanjug
Фото: Tanjug/ Dragan Kujundžić

Каже да смо на почетку преношења коронавируса и да се тачно зна како је неко заражен и како је дошло до оболевања, а да се процењује да ће ускоро доћи до локалне трансмисије, када ће почети да оболевају и они који су били у контакту са до сада 12 потврђених заражени људи коронавирусом.

Кон је рекао да епидемиолози управо дневно прате неке од контаката са зараженим и да је огроман број "невидљивих људи" који испитују контакте са зараженима и спречавају експлозивни пренос.

"Мере које су предузете, предузете су у циљу успоравања преношења вируса. То је значајно да не би дошло до нагле експлозије и оболевања са тешким формама. Ако успемо да га успоримо, имаћемо мање тешких случајева и мање еветуално фаталних", рекао је Кон.

Мера забране окупљања са више од 100 учесника у затвореном простору ће, каже Кон, допринети спречавању ширења вируса.

Навео је да је та мера корисна у овом тренутку, да ће бити потешкоћа у њеном спровођењу, али да ће се њени позитивни резултати уочити када се подаци упореде са другим земљама где је дошло до експлозије вируса.

На састанку је, каже, заузет јединствен став да не треба затварати школе јер, како је објаснио, болест није показала тешку форму код деце шкослког узраста.

"Наставићемо са посебим праћењем и респираторних и оболења сличних грипу код шолске деце, пратићемо изостајање из школе. Ако се примети било шта што је повезано са већим одсуствовањем, има смисла доносити мере затварања школа", каже Кон.

Пелемиш: Корона под контролом, капацитети спремни

Захваљујући предузетим мерама, болест, ако се за њу то уопште може рећи, коју изазива корона вирус је под контролом, а сви расположиви капацитети су спремни, и за оне најтеже сценарије, изјавио је инфектолог, начелник Јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље, Мијомир Пелемиш.

Он је, на прес конференицији после састанка представника здравственог система са државним руководством, рекао да се резултат заједничког рада види и то томе што су били пред новинарима и када није било облолелих, а и сада, када су се појавили оболели, пред јавношћу.

У том смислу, навео је да надлежни никада нису ни рекли да неће бити оболелих, већ су се сви, здравствени систем, држава, понашали одговорно, говорили да је болест ту, те да је само било питање кад ће се појавтити први болесник.

"За вирус нема границе, не може Министарство здравља да их заустави, ни у једној земљи није успело. А, душебрижницима који пишу разне ствари, поручујем да ми то све знамо, а доказ је да смо то све и применили и због тога смо међу последњима где се болест и појавила, и то и не великом броју", рекао је Пелемиш.

То, каже, не значи да сутра неће бити и више оболелих, али су, истиче, надлежни потпуно спремни, а лекари посвећени послу и раде га на најбољи начин.

"Поред подршке здравственог система, председника, државе, државних органа, потребна је подршка свих грађана. Онај ко је био негде, има симптоме болести, прво треба да мисли на себе, јер ваљда воли себе и породицу највише, а онда и државу, да нам савесно, подацима које имају помогну да благовремено зауставимо ову болест", рекао је Пелемиш.

Он је додао да се не зна колико ће болесника бити, те да се не би бавио пророчанствима.

"Али, ово је до сада резултат тога да је болест, ако се то може рећи за њу, под контролом и да су сви расположиви капацитети спремни сваког тренутка и за оне најтеже сценарије. Укључимо се сви заједно, зауставићемо ову епидемију. Много теже смо заустављали, из много тежих ствари смо изашли здрави и читави", рекао је Пелемиш.

Петровић: Ако сте болесни, останите код куће

Директор Института за јавно здравље Војводине Владимир Петровић поручио је данас грађанима да ако примете да су болесни остану код куће, да не иду на посао и да се јаве епидемиолошким службама.

Петровић је на конференцији за новинаре поновио да је важно придржавати се савета надлежних служби.

Као једну од мера, Петровић је истакао да је важно одржавати дистанцу у смислу да се избегавају сувишни контакти.

Тиодоровић: Систем је спреман, Србија да буде јединствена

Директор Института за јавно здравље у Нишу, епидемиолог Бранислав Тиодоровић, изјавио је данас да Србија, у борби против коронавируса, мора да буде јединствена и да су држава и сви грађани на истом задатку.

Тиодоровић је на конференцији за новинаре после састанка са председником и премијерком Србије рекао да је здравствени систем спреман да уради свој део посла, али да грађани морају да покажу много већи степен поверења у државни систем и укупан систем државе, барем много више него у Италији.

"У тренутку када је објављено да је Ломбардија под карантином, онда су људи масовно навалили према железничким и аутобуским станицама, то не би требало да се деси јер су поледице лоше...", рекао је Тиодоровић.

Он је навео да очекује да грађани могу све да питају, да буду о свему информисани, а да и медији дају већи допринос већи него здравствени систем, како би се људи смирили и били правилно обавештени.

"Потребно је да будемо јединствени, свака варијација на тему вратиће се као бумеранг. Свака епидемија је и економски и социјални и психолошки проблем, нема места за политизацију, само за огранизовање према једном циљу, да све прође до маја месеца, када ће бити много више сунца", рекао је Тиодоровић.

Он је рекао да и према подацима здравствених власти из Кине и других земаља да болест великим делом пролази са благом сликом, али да те особе свакако могу лако да се крећу, контактирају друге и преносе оболење.

"Морамо тога бити свесни", рекао је Тиодоровић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести