Лончар: Да није било опреме у КЦВ, не би резултати били овако добри

БЕОГРАД: „Заштитне опреме у Клиничком центру Војводине је било довољно и има је даље, а да те опреме није било, сада не бисмо имали овако добре резултате у тој установи, изјавио је данас министар Златибор Лончар.
zlatibor loncar, Tanjug/Tanja Valić
Фото: Танјуг/Тања Валић

Он је то рекао на прес конференцији на питање новинара “како је могуће да нико од медицинских радника није заражен, ако је пре три седмице један портал објавио да је КЦВ ''пукао'', јер нема заштитне опреме”.

“За грађане је најважнија чињеница да је опреме било, и да опреме има. Да није било опреме, да је нешто другачија ситуација, не би били овакви резултати. То довољно говори и то је свима јасно”, рекао је Лончар.

Како је рекао, важно је да се заштите здравствени радници, медицинско особље, да се њима омогуће што боље услови за рад, додајући да се видело шта се дешавало у неким развијенијим земљама, шта су тамо користили као заштитну опрему, а колико су оболелих и умрлих имали.

“Морамо да будемо поносни на урађено до сада, на резултат који имамо”, додао је министар.

Лончар је поновио да то значи да треба да се опустимо и помислимо да је ствар решена.

“Она не може да се реши, ако се не будемо понашали одговорно и не будемо слушали препоруке, које понављамо данима, недељама”, рекао је Лончар.

Замислите да се корона десила пре обнављања болница

„Да се вирус корона појавио пре неколико година, када нисмо имали већину болница у којима се сада смештају ковид пацијенти, здравствени систем то не би издржао”, рекао је Лончар.

“Нисмо имали КЦ Ниш, имали смо запаљен КБЦ “Драгиша Мишовић”, нисмо имали обновљену Земунску болницу, Онкологију 2, Хируршко одељење у Врању, Гама центар… Много тога нисмо имали…”, рекао је Лончар одговарајући на питање новинара колико је обнављање здравствених установа олакшало Србији у борби против вируса корона.

Министар је казао да само замислимо ситуацију да се корона догодила у том периоду, додајући да је већина обновљених здравствених установа сада место за смештање ковид пацијената.

Какве год биле мере, још ћемо носити маске...

„Даље рестриктивне мере зависиће од резултата, рекао је Лончар и истакао да ће мере бити усклађене са показатељима епидемије корона вируса у Србији, али да је сигурно да се морамо навићи да живимо са короном и да носимо маске.

"Морамо да се навикнемо да живимо са короном. Какве год да су мере не треба да гледамо на њих, већ шта можемо да урадимо да би био бољи резултат. Морамо да држимо дистанцу, какве год мере да се доносе, нећемо ићи без маске у ресторане, продавнице, код фризера. Држаћемо дистанцу два метра, носићемо маске, рукавице", рекао је министар на прес конференцији.

Какви резултати буду, такве ће, истиче, бити и мере.

"Стручњаци и у овом тренутку разматрају шта би то дало најбољи резултат", рекао је Лончар.

Нема разлике у подацима које објављују штабови

БЕОГРАД: „Нема разлике у подацима о епидемији корона вируса које саопштава Кризни штаб Владе Србије и оних које објављују локални кризни штабови”, изјавио је данас министар здравља Златибор Лончар и додао да се једино разликује време објављивања тих података.

Лончар је то казао на редовној прес конференцији на контстатацију новинара да у појединим општинама на југу Србије долази до разлике у бројевима објављеним на сајту ковид19. рс и онима које саопштавају локални кризни штабови и да то збуњује грађане.

Министар је објаснио да локални штабови раније ажурирају податке и да их објављују пре него што их ажурира Кризни штаб Владе Србије, који податке објављује у 15 сати.

‘‘Нема никаквог размимоилажења, ради се о апсолутно истим подацима. Скренуо бих пажњу да сачекамо да се споје подаци, локални штабови их добију увече, у току ноћи или ујутро и објављују раније, а ми сачекамо да изађу сви подаци да их објединимо. Само је у томе разлика’‘, рекао је Лончар.

У Институту за онкологију мање од 10 заражених

„У Институту за онкологију и радиологију Србије број заражених новим корона вирусом је мањи од десет, изјавио је Лончар.

Кад је реч о одговорности за улазак вируса у здравствене установе, па и у тај Институт, министар је рекао да је немогуће "са сигурношћу направити систем у једној здравственој установи и гарантовати да у њега неће ући вирус".

"Ако мислите да је могуће да пацијенте који долазе на зрачење сваки пут кад дођу тестирате, то није реално, то не постоји нигде на свету”, рекао је Лончар на прес конференцији у Палати Србија.

Он је истакао да је сходно могућностима, знању и препорукама епидемилога учињено све да број заражених буде минималан.

“То је урађено и резултати на онкологији су добри”, додао је Лончар.

Нећемо наводити идентитет заражених свештеника

Лончар није данас хтео ни да потврди, ни да демантује вест да је заражен викар патријарха Иринеја, истичући да се морају штитити подаци пацијената.

На констатацију да је јутрос стигла вест да је заражен викар патријарха Иринеја и питање да ли треба да се тестирају верници који су присуствовали васкршњој литургији у недељу, Лончар је казао да се неће наводити имена позитивних или негативних на корона вирус поштујући начело заштите података пацијента.

‘‘То нећете чути од мене, то је заштита података и молим вас да на томе не инсистирате јер то није у реду’‘, рекао је Лончар.

Он је потврдио да међу свештеницима има позитивних на корона вирус и додао да су неки од њих на болничком лечењу, као и да епидемиолози и надлежни утврђују када су се и како заразили.

На питање колико је свештеника учествовало на васкршњој литургији, која је преношена путем медија, те има ли ту одговорности државе, Лончар је рекао да ће се суд дати тек када буде утврђено када су се и како заразили.

"Замолио бих све да пре тога не тврде да ли је неко био на некој служби, јер та сазнања немамо. Можда нису ни били на тим службама", рекао је Лончар и додао да су ти људи могли да се заразе и на другим местима.

Не могу мере да регулишу сав живот грађана

Лончар је рекао, упитан да ли се разматра укидање мере укидања забране окупљања више од двоје људи, као и да ли породице са више чланова могу путовати у истом аутомобилу, да је битно да схватимо да је ризик ако смо на мање од два метра и ако нас је више, као и ако смо без маски.

“Да будемо практични ако имате породицу са више чланова који живе у истом стану, најлогичније је да ће сести у исти ауто. Ако то није случај, него ће се спајати неко ко не живи заједно, онда је то ризично И није у реду”, подвукао је он.

Лончар је нагласио да не треба очекивати да неке мере све регулишу у животу грађана.

“Хајде да послушамо савете и да сами водимо рачуна...Брже ћемо изаћи из свега, сви ћемо бити безбеднији”, закључио је он.

Међу здравственим радницима 622 позитивних на Ковид 19

Лончар је саопштио да је 622 здравствених радника позитивно на вирус корона.

На основу клиничке слике, њих 420 је било или се налази на болничком лечењу, навео је Лончар на прес конференцији.

Он је додао да заражени здравствени радници чине 8,74 одсто од укупног броја заражених људи у земљу.

Када је реч о геронтолошким центрима, данашњи подаци су да је на Ковид 19 позитивно 493 корисника домова и 111 запослених.

Има оболелих свештеника, али нисмо утврдили где и како су информисани

Лончар је потврдио да међу свештеницима има позитивних на корона вирус и додао да су неки од њих на болничком лечењу, као и да епидемиолози и надлежни утврђују када су се и како заразили.

Он је тако одговорио на питање колико је њих учествовало на васкршњој литургији која је преношена путем медија, те има ли ту одговорности државе.

„Тек када буде утврђено када су се и како заразили, даћемо свој суд”, рекао је Лончар.

"Замолио бих све да пре тога не тврде да ли је неко био на некој служби, јер та сазнања немамо. Можда нису ни били на тим службама", рекао је Лончар и додао да су ти људи могли да се заразе и на другим местима.

„Све бих замолио да не доносе преране закључке”, поручио је Лончар додајући да држава нема шта да крије и да о свему обавештава грађане.

У Београду највише оболелих од корона вируса

Највећи број инфицираних вирусом ковид-19 је у Београду - 1.760.

Према подацима са сајта Covid19.rs, по броју заражених следе Ниш са 929, Ћуприја са 215, Ваљево са 160, Крушевац са 157.

Више од сто оболелих регистровано је и у Лесковцу (129), Алексинцу (122) и Јагодини (102).

У Новом Саду је 97 грађана инфицирано вирусом корона, Смедереву 95, Прокупљу 87 и Бору 83...

У Ади, Апатину, Бачу, Витини, Ђаковици, Кучеву, Медвеђи, Новој Црњи, Новом Кнежевцу, Обилићу, Оџацима, Црној Трави. Чоки и Штрпцу по један случај.

У Србији је укупно регистровано 7.114 оболелих од корона вируса.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести