Мале богиње добило двоје невакцинисаних малишана

Од 27. новембра 2014. до 15. јануара ове године, Институту за јавно здравље Војводине пријављено је 16 случајева морбила с територије Јужнобачког округа, каже др Снежана Медић из Центра за контролу

 и превенцију болести Института за јавно здравље Војводине. - Оболело је осам студената из Републике Српске са боравиштем у Новом Саду, четири особе из Новог Сада, две особе из Товаришева, као и два детета из једне породице из Темерина.

Епидемиолошким испитивањем утврђено је да је већина оболелих особа остварила контакте с оболелима из Републике Српске (Билећа, Требиње и Бијељина), где је пријављена епидемија морбила. Пет пацијената задржано је на болничком лечењу, међу њима и једно невакцинисано дете. Још два случаја морбила регистрована су у Руми и Вршцу - једно невакцинисано дете - повратник из азила у Берлину и студенткиња која се заразила у контакту с цимерком из Републике Српске, истичу епидемиолози ИЗЈЗВ.

Надлежни у здравству упозоравају на то да је имунизација најефикаснија и најбезбеднија мера превентивне заштите од инфекција и заразних болести. ММР вакцина (против морбила, рубеола и заушки) прима се у другој години живота, а ревакцина пред упис у основну школу. ММР се може примити до 14 година старости.

- С обзиром на то да се вирус морбила преноси капљичним путем, путовања и окупљања у оквиру славских, божићних и новогодишњих славља погодовала су даљем ширењу епидемије, каже др Медић. - Заштита од малих богиња постиже се имунизацијом, односно вакцинацијом ММР вакцином, која уједно штити и од рубеоле и заушки.

Како смо раније писали, велики проблем представља и антивакциона кампања која је у последње време узела маха у Србији. Прве сумње у оправданост вакцинације потекле су из САД, а цела прича добија сасвим други изглед кад неко од противника вакцинације покуша да добије америчку визу и схвати да је један од услова управо вакцинација од разних заразних болести, укључујући и морбиле. Ова кампања се међу родитељама шири највише преко друштвених мрежа и антивакционих сајтова, а најјачи разлог за одбијање вакцинације је сумња да изазива аутизам код деце.

- Чињеница је да се за многе дечје болести, међу њима и аутизам, не зна узрок. Испитује се шта би могло доћи у обзир, а најчешће су под лупом вакцине, затим храна и други утицаји - објашњава др Медић, истичући да је сумња о вези вакцине ММР и аутизма била потпуно неоправдана. Према њеним речима, код нас је постала “мода” да деца не примају вакцину која им следује спрам узраста, а таква “политика” и одлуке родитеља могу имати далекосежне последице најпре по здравље детета ако се оно разболи, али и по другу децу у његовој околини - вртићу или школи.

Крајње је време да се држава озбиљније позабави проблемом избегавања обавезне вакцинације, како би се овакве или још горе епидемије спречиле.

Ивана Вујанов

Упала мозга као компликација

Лекари упозоравају на то да, уколико дете није вакцинисано, највећи ризик постоји од компликација као што су упала плућа, мозга, ушију. Могуће су и друге инфекције. Код деце која су потхрањена или имају неку хроничну болест, здравствене компликације су још веће, тако да се мале богиње не сматрају за лако заразно обољење.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести