Мере дају прве резултате у Шпанији, 80 наших грађана желе да се врате 

МАДРИД: Након три и по недеље ванредног стања и недељу дана од увођења ригорознијих мера у Шпанији, те мере почињу да дају резултате, преноси амбасадорка Србије у тој земљи Катарина Лалић и додаје да још око 70-80 грађана Србије, који су се затекли у Шпанији када је избила пандемија желе да се врате, и да Амбасада улаже максималне напоре да им помогне.
korona virus
Фото: pixabay

Она је поновила да српска дијаспора у Шпанији званично броји око 3. 000 људи, а незванично око 5. 000, као и да су раније незванично чули да има заражних грађана Србије, и да су се они већ излечили.

Лалић је рекла да данас подаци показују да у тој земљи има 140.510 заражених, док је у последњих 24 сата преминуло још 743 особе, укупно 13.789.

"Генерално, након три и по недеље ванредног стања и недељу дана од увођења ригорознијих мера, оне почињу да дају резултата. Проценат раста броја заражених пада, број мртвих у једном дану бележи пад у односу на претходних недељу дана. Кривуља се полако стабилизује и сви се надају да се ближе њеном врху", рекла је Лалић.

Она је истакла да је у јединицама интензивне неге данас 7.069 заражених, а на тај податак се, каже, посебно обраћа пажња.

“То је кључан податак зато што су то најтежи пацијенти. Та цифра је важна, јер то уствари показује који је притисак на здравство”, каже Лалић. 

Додаје да је Шпанија, која има 47 милиона становника, пре избијања пандемије имала 6. 000 интензивних јединица, а сада покушали да дуплирају тај број. 

“Оно што охрабрује је да је забележено 43.000 отпуста из болнице”, додала је Лалић. 

Амбасадорка истиче да је шпанско здравство и даље под великим притиском, и даље се праве импровизоване болнице, трећа мртвачница…, али, полако почиње да пристиже медицинска опрема. 

Лалић наводи и да Шпанија почиње да се окреће домаћем тржишту и почиње сама да производи медицинску опрему, маске. 

“Охрабрујућ је податак да почињу да се активирају погони неких фабрика, аутоиндустрије. Сеат ће почети да производи респираторе и надају се да би у периоду од 10-ак дана могли да крену са производњим око 300 респиратора дневно, и за неколико недеља се надају да ће бити око 5.000 додатних респиратора”, рекла је Лалић. Према њеним речима, новина у приступу према пандемији је што се сада ставља акценат на масовно тестирање.

“Најављују се масовна тестирања, као и могућност да се, након тих тестирања, лица која су позитивна, а немају симптоме, такође изолују у посебне објекте. За то се сада траже објекти, хале, тестирања… где би се након тестирања сместила та лица”, каже Лалић.

Више то не би била кућна изолација, већ изолација у посебним објектима, оних који су позитивни, а који немају или имају благе симптоме, додала је она. 

Лалић такође истиче да ће шпанска влада затражити продужење ванредног стања до 26. априла. 

Лалић је навела да Амбасада у складу са процедурама региструје наше грађане који су се затекли у Шпанији када је избила пандемија, те да је приметно да је тај број у паду.

“Имамо 70 - 80 њих који су још у Шпанији. Улажемо максималне напоре да им помогнемо, али процедуре су јако компликоване за повратак у земљу”, додала је Лалић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести