МУП: Нулта толеранција према дискриминацији ЛГБТ особа

БЕОГРАД: У Србији се дискриминација, мржња и насиље према ЛГБТ особама не толеришу, а партнерство полиције и ЛГБТ заједнице допинело је да се безбедност и поштовање људских права те популације унапређују из године у годину, поручила је данас државна секретарка у МУП Биљана Поповић Ивковић. 
labris
Фото: Tanjug (video)

На отварању дводневне конференције “Заједно против дискриминације”, Поповић Ивковић је рекла да је Србија данас, у односу на нека претходна времена, далеко отворенија према ЛГБТ заједници. 

Министарство унутрашњих послова је у потпуности посвећено сарадњи и предузима све законске мере како би припаднике ЛГБТ заједнице заштитило и учинило да се они осећају безбедно, каже Поповић Ивковић и истиче да су свим грађанима загарантована једнака права и слободе, те да је сваки вид дискриминације апсолутно недопустив. 

У оквиру пројекта “Заједно за унапређење положаја ЛГБТ особа у Србији”, који спроводи Удружење грађана Лабрис, у седам градова у Србији формиране су локалне мреже за превенцију дискриминације и подршку ЛГБТ особама, а у тим телима представнике има и МУП.

Тиме желимо да пружимо пуну подршку ЛГБТ особама, али и да дамо свој допринос у изградњи друштва у коме су плурализам, толеранција, солидарност и борба против дискриминације најзначајније вредности, нагласила је Поповић Ивковић. 

Како је навела, један од приоритета МУП је рад полиције у заједници и истакла да ће кроз јачање међусобног поверења бити идентификовани и решени безбедносни проблеми. 

Она је позвала организације цивилног друштва и ЛГБТ популацију да наставе успешну сарадњу и заједнички дају допринос унапређењу људских права. 

Јелена Васиљевић из Лабриса је рекла да је највећи искорак, када је реч о заштити ЛГБТ популације, учинила полиција. 

Навела је навела да су у полицији уведени официри за рад са ЛГБТ заједницом у свим градовима и да се редовно ради на едукацији запослених на ове теме, те истакла да је лични ангажман Биљане Поповић Ивковић допринео бољем разумевању читавог система полиције и ЛГБТ заједнице.

Каже да су у Београду, Новом Саду, Суботици, Панчеву, Крагујевцу, Нишу и Новом Пазару формране локалне мреже за превенцију дискриминације и заштиту ЛГБТ особа, те да су ти градови у региону први по томе да су мултисекторски умрежене институције које раде на побољшању положаја ЛГБТ заједнице на локалу. 

Највећи оптор, нажалост, јесте у систему образовања где препоруке Поверенице за заштиту равноправности још нису усвојене ни споредене, каже Васиљевић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести