На СОС телефон за жене жртве насиља стигло 2.084 позива

БЕОГРАД: Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић обишао је данас у згради "Београђанка" просторије кол центра СОС телефонске линије за жене жртве насиља, која је уведена у децембру прошле године, а како је речено, до сада је примљено 2.084 позива, од чега се 1.058 односило на насиље.
nasilje plakanje
Фото: pixabay.com

Министар је са дежурним оператерима разговарао о досадашњем функционисању те телефонске линије, евентуалним потешкоћама у раду и начинима за њено даље унапређење у циљу пружања најбоље услуге и помоћи онима којима је она потребна.

Подсетио да је Србија од 28. децембра прошле године, поштујући истанбулску ковенцију, увела СОС телефон за жене са искуством насиља и додао да, осим тог, постоје још два телефонска сервиса - један намењен родитељима, а други деци.

Навео је да су људи који ту раде потпуно стручни и да помоћ не траже само жене, већ и мушкарци, додајући да је једна четвртина позива упућена од стране мушкараца.

Министар је поручио да се у наредном периоду заједнички мора радити више на медијској промоцији, да се зна да СОС телефон постоји и да сви којима је помоћ потребна могу у свако време да се јаве.

Телефон ради 24 сата, седам дана у недељи, током целе године, рекао је Ђорђевић и додао да постоје супервизори који надгледају рад запослених да, уколико има неких пропуста и примедби, убудуће их не буде.

На констатацију новинара да је од почетка ове године било 15 убистава зена од стране њихових партнера и питање да ли то доживљава као пропуст система, да ли систем довољно ради и ко сноси одговорност обзиром да су се само овог месеца догодила два убиства од чега је једно убиство жене из Панчева која је пријавила насиље у породици министар одговара:

"Свако убиство је неповратна штета и ми, као друштво, треба да се трудимо у свим сегментима да то искоренимо и видимо шта је узрок свега тога".

Ђорђевић је навео да су се убиства и раније догађала и да је важно да се отворено прича о томе и да се, као друштво, суочимо са тим.

"Иако се можда у ранијем периоду о томе није причало, то је увек постојало. Да бисмо то искоренили морамо да будемо свесни да то постоји и да, као друштво, анализирамо себе и видимо где су узроци како би могли да искоренимо тако нешто", рекао је министар.

Навео је да је дубоко уверен да ћемо у томе успети јер је, додао је, једини прави успех да таквих случајева више не буде.

Рекао је да ће то бити тешко постићи, али да верује да ће будуће генерације бити свесне тога да се проблеми не решавају насиљем, а поготово не убиствима.

Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић је рекла да су за особу која трпи насиље најважнији подршка друштва и државе.

"Ако жртва има подршку друштва и државе она се неће вратити насилнику", рекла је Божовић.

Додала је да су по том питању урађене кључне ствари међу којима је и Закон о спрецавању насиља у породици који је ступио на снагу 2017. године који је, истакла је, дао позитивне ефекте.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести