НИКО НЕЋЕ ДА УЧИ ДЕЦУ Драстичан пад интересовања за образовне професије! Џаба им и повећање плата када је ПРОФЕСОРИМА УРУШЕН УГЛЕД

Уписни рок 2022/2023. показао је поражавајуће бројке када су у питању смерови који образују наставнике математике, физике, хемије, историје, географије и биологије, истиче чланица председништва Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) Весна Јеротијевић.
profesor nastavnik skola nastava obrazovanje, Pixabay.com
Фото: Pixabay.com

Учитељски факултет, додаје, такође бележи знатно смањен број уписаних бруцоша: на катедри у Новом Пазару за смер образовање и васпитање васпитача лане се пријавило само троје средњошколаца, а за образовање учитеља 29, док је катедра за учитеље у Вршцу имала само четири кандидата.

– Да су смерови који воде до наставничке професије пали на дно листе интересовања и овогодишњих матураната, јасно је када се погледају резултати пријемних испита – каже Јеротијевићева. – Уписне квоте нису попуњене ни на Филолошком факултету у Београду, где су се за сто места на српском језику и књижевности пријавила само 34 кандидата. На смеру општа математика, било је 135 кандидата, а број планираних места је чак 250, док је за наставу хемије пријављено само седам бруцоша, а места има за 25.

Осам декана београдског универзитета удружило се у покушају да заштите изумирућу професију која образује све остале професије тако што су крајем априла упутили Министарству просвете декларацију са конкретним предлозима који треба да побољшају положај наставника у школама и тиме мотивишу будуће студенте да се уписују на факултете који школују наставни кадар.

Фото: УСПРС

– Већ на првом кораку схватили смо да није проблем у неатрактивности студијских програма – напоменула је проф. др Ива Драшкић Вићановић са Филолошког факултета. – Млади хоће да студирају, нпр. енглески језик и књижевност, али не желе да буду наставници односно професори кад добију диплому. Кључна су два проблема: прво су плате као начин на који држава и друштво вреднују професију, те смо у нашој платформи изашли с предлогом да буду од 30 до 50 одсто више него просечни лични доходак, а друго су законска регулатива и положај наставника у учионици. Ако имате наставника којем сваки ђак и родитељ могу да замерају на свему и да га киње, онда је у априори лошој позицији и није у стању да се носи са озбиљним, величанственим задатком као што је образовање младих људи. Онда остаје мали број оних који се ослањају на лични ентузијазам и ауторитет да би то радили. Постоје регије где уопште нема потребних наставника, што би се могло решити студентским стипендијама за дефицитарна занимања, како бисмо у првом кораку угасили пожар.

Дејан Недић из Друштва директора школа Србије додао је да је забрана запошљавања због технолошких вишкова могла бити један од разлога да њихово надахнуће опадне, а као тренутно највећи кадровски проблем навео математику, због чега поред пензионисаних професора, што министарство не подржава, ангажују особе са средњом школом. Исти тренд важи и за професоре историје, додаје проф. др Сузана Рајић са Филозофског факултета.


Финске лекције

Протекле деценије, један од најтраженијих наслова на сајту УСПРС био је „Финске лекције”, које су нас научиле да су у Финској просветни радници на врху листе угледних професија, али и да висина плате није најважнији мотив њиховог васпитно-образовног модела, који се заснива на привлачењу и задржавању најспособнијих младих људи у систему, рекла је Весна Јеротијевић. Осећају се као цењени стручњаци, попут лекара, инжењера, економиста и проводе мање времена у настави са мањим бројем ученика. Као разлог за евентуални одлазак из професије истичу губитак стручне аутономије у раду.


– Деведесетих година, на бироу запошљавања није био ниједан диломирани историчар, радили су људи махом са апсолвентским стажом и великим бројем неположених испита до краја. Такво стање окончано је у првој декади овог столећа, кад су се појавили технолошки вишкови. Пре десет месеци, са бироа су поново почели да зову факултете у потрази за заменом у настави. Школе им у том случају дају рок од годину дана да заврше студије, што јесте подстицајно, али наставника нико не може да креира преко ноћи – каже Рајићева. – Наши најбољи студенти све чешће иду на преквалификацију у ИТ сектор, који им нуди дупло већу плату, сигурност, рад од куће и чак то да себи плате докторске студије из историје, па да раде и нешто за своју душу.

Проф. др Горан Роглић са Хемијског факултета исказао је песимизам у погледу будућности нашег високог образовања.

– Урушавање његово није одскоро, већ траје од приступања Болоњском начину школовања, што је знатно оборило квалитет наставе и знања са којим студенти излазе. – Ово је година Симе Лозанића, нашег највећег хемичара, па ћу подсетити да је 1874. у гимназије уведена хемија са фондом од четири часа, с тим да је држава тада прописала да један буде експериментални, уз списак потребних хемикалија и реагенаса са 250 ставки. А колико наших школа данас има опремљене лабораторије за физику и хемију, кабинете за биологију? Очигледно неко мисли да су интернет и Јутјуб довољни за школовање деце.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести