Новине за поступак вантелесне оплодње о трошку државе

БЕОГРАД: Лекарске комисије Републичког фонда за здравствено осигурање наставиле су са радом, као и већина комисија за вантелесну оплодњу у здравственим установама, након укидања ванредног стања.
vantelesna-oplodnja
Фото: Youtube Printscreen

Жене које природним путем не могу да остваре потомство, а које су током ванредног стања напуниле 42 године, не треба да брину и оне се могу пријавити за поступак вантелесне оплодње о трошку државе.

Важно је само да се лекарској комисији у филијалама Републичког фонда за здравствено осигурање пријаве у року од месец дана од дана укидања ванредног стања.

Др Ивана Ђунисијевић из РФЗО каже да је циљ да ниједној осигураници не буде ускраћено право на ВТО о тошку здравственог осигурања због ванредног стања услед епидемије вируса корона.

Она каже да су и комисије у здравственим установама углавном почеле са радом, да је комисија у КЦ Војводина почетком маја почела да заказује прегледе, а да се очекује да ће до 1. јуна кренути са радом све комисије.

Продужено је важење оцене лекарске комисије РФЗО са којом се иде пред комисију у здравственој установи.

"Након добијања оцене припасано је да у року од три месеца треба да се јаве комисији у здравственим установама. Укидањем ванредног стања оне ће у наредна три месеца моћи да се јаве комисијама у здравственим установама, односно не треба им добијање нове оцене", појаснила је Ђунисијевић за Танјуг.

Зелено светло за укључивање у поступак вантелесне оплодње даје комисија у здравственој установи. Уколико партнери испуњавају услове издаје се потврда на годину дана, односно у том периоду мора да се укључе у поступак вантелесне оплодње.

На предлог РФЗО, Републкичка стручна комисија за вантелесну оплодњу дала је позитивно мишљење да се важење потврде продужи за још шест месеци, односно уместо 12 да важи 18 месеци.

"У том периоду, за који потврда важи, жена мора да започне са процедуром. Због ванредног стања и епидемије која још траје, али и наступајућих летњих месеци продужене су потврде за још шест месеци", нагласила је Ђунисијевић.

Потврда важи само за један поступак, не за све поступке које РФЗО финансира.

Увођењем ванредног стања због епидемије вируса корона прекинут је програм ВТО, а паровима који су биле у поступку замрзнути су ембриони.

По важећем Упутству за вантелесну оплодњу те жене би поново требале да буду упућене на КОмисију РФЗО, као и комисију здравствене установе на добијање оцене, али ће им бити скраћена процедура за остваривање права на ембрипотрансфер.

"Сву папирологију ће завршавати на лекарској комисија у матичној филијали и неће се упућивати на комисију за вантелесну оплодњу у здравственој установи", истакла је Ђунисијевић.

Вантелесна оплодња о трошку РФЗО ради се у шест државних здравствених установа - КЦС, ГАК Народни фронт, КЦ Крагујевац, КЦ НИш, Општа болница Ваљево, КЦ Војводине и у 12 приватних установа.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести