НОВОСАДСКА КЛИНИКА ЗА ЕНДОКРИНОЛОГИЈУ ПРВА У ЗЕМЉИ УВЕЛА НОВИ ЛЕК Кад остали лекови не могу да снизе холестерол уводи се ИНКЛИСИРАН

Први пут у нашој земљи, у Универзитетском клиничком центру Војводине (УКЦВ), два болесника добила су лек инклисиран.
а
Фото: Pixabay

То су пацијенти који имају примарну хиперхолестеролемију. Лек су добили у Клиници за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма у октобру ове године.

- Универзитетски клинички центар Војводине труди се да пацијентима омогући да добију приступ најновијим терапијама и најсавременијим условима лечења. Овакви напори у здравству су кључни за побољшање квалитета живота пацијената са овим здравственим стањем – каже управница Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма УКЦВ професорка др Драгана Томић Наглић.

Више од милион становника Србије има дијагностикован неки од поремећаја масноћа, чему највероватније доприноси и знатан број гојазних у нашој популацији. Овај број је највероватније и далеко већи, ако се узме у обзир да бар једна трећина болесника остаје недијагностикована.

Пацијенти који имају примарну хиперхолестеролемију добили су лек инклисиран

- Први корак у лечењу болесника са високим нивоом масноћа је свакако дијетска терапија, са смањеним уносом масноћа животињског порекла. Следећи корак је терапија лековима, на првом месту статинима, уз повећање дозе статина до постизања циљних вредности или до максималне дозе, коју болесник добро толерише. Могућност смањења нивоа холестерола, на тај начин је око 50 одсто, што је и најчешће довољно за превенцију инфаркта или шлога – наводи др ДраганаТомић Наглић.

Фото: УКЦВ

Посебан проблем у лечењу представљају болесници са фамилијарним обликом хиперхолестеролемије, који врло често први кардиоваскуларни инцидент доживе и пре своје 40. године. Вредности холестерола у овој популацију су толико високе да статини нису у стању да болест држе под контролом. Један од начина је ЛДЛ афереза, дијализа холестеролских честица, која се активно примењује на Клиници за ендокринологију. Ова процедура је врло успешна, али захтева да болесници долазе на процес дијализе једном у две недеље до месец дана.


Инјекција под кожу

- Лек инклисиран може се примењивати и у комбинацији с другим лековима за снижавање холестерола код болесника који не могу да толеришу статине. Даје се инјекцијом под кожу, и то обично у трбух, надлактицу или бедра. Након прве инјекције следећа се доза даје након три месеца, а после тога сваких шест месеци, што га чини изузетно комфорним за примену – објаснила је др Драгана Томић Наглић.


- Последња новина у лечењу ових болесника је лек инклисиран, сада регистрован и у нашој земљи. За разлику од статина, који спречавају синтезу ЛДЛ холестерола у јетри и отпуштање ЛДЛ честица у циркулацију, инклисиран у свом механизму дејства има сасвим другачије место деловања, што ова два лека чини комплементарним и помера границе у могућностима лечења дислипидемија и превенцији кардиоваскуларних догађаја – каже др Драгана Томић Наглић.

Лек може да се користи код одраслих особа са примарном хиперхолестеролемијом или мешаном дислипидемијом. Користити се уз исхрану са смањеном количином масноћа, у комбинацији са статином, ако уз највишу допуштену дозу статина ниво холестерола није могуће снизити на пожељне вредности.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести