Одаловић: И породице и државу фрустрирају злочини без казне

БЕОГРАД: Књига Ратни злочини над Србима, у Хрватској и на Косову само је каменчић у мозаику страдања српског народа који треба да подсећа власт да не сме да одустане од тражења правде, изјавио је данас коприређивач Душко Челић.
knjiga_zloccini
Фото: Танјуг (Видео)

"Књига је вапај породице за овоземаљском правдом и реквијем насиљу", рекао је Челић представљајући књигу о којој је говорио и председник владине Комисије за нестале Вељко Одаловић.

Књига је и позив властима да попишу све жртве и овековече злочине и злочинце, рекао је Челић и изразио жаљење што још нису пописане ни јасеновачке жртве.

Нагодба са злочиницма ђавољи је посао, рекао је председник Координације српских удружења породица несталих са простора бивше СФРЈ.

Челић је подсетио да је на Косову од 437 места у којима су живели Срби етнички очишћено 312 и да је било преко 7.000 етнички мотивисаних злоцицна. Како је додао, постоје сведоци и да су албанске паравојне снаге постале партнери међународне заједнице.

Одаловић је оценио да ће книга помоћи да домаћа и страна јавност сазна ширину и размеру тих испланираних и свеобухватних злочина који су се континуирано дешавали од 1991. до 2004. а дешавају се и данас.

"Посебно брине а и фрустрира некажњивост злочина. Она не доводи само породице већ и државу Србију у немоћну ситуацију да се и поред бројних чињеница и сведока не може доћи до правде", рекао је Одаловић.

Он је подсетио да до адекватног одговора на злочине над Србима нису дошли ни судови отцепљејих држава. јер би тиме довели у питање вредности које баштине, ни међународни судови чији је циљ био да оставе траг да смо сами криви за све, али ни домаћи судови јер су злочинци били недоступни.

"Злочини над цивилима говоре о бестијалности и неселективности жртава, али и то да је само било важно да су Срби и то је био сценарио на свим просторима", рекао је Одаловић и додао да у архивама има много потврда да су злочини толерисани, да су чињени и ко их је чинио.

Ускоро ће се сазнати идентет Срба чији су посмртни остаци нађени у бункеру на улазу у Ђаковицу, најавио је он и додао да постоје подаци да је међународна заједница све то знала и видела, јер је злоцицн снимљен.

Одаловић и изразио жаљење што смо зашли дубоко у трећу деценију од злочина а многи од њих нису још истражени. 

"Једни су убијени јер су призиводили струју за све, други јер су остали код својих кућа, трећи јер су ишли да се купају на Бистирци, четврти да жању, а пети да обиђу гробове на задушнице", навео је он. 

Упитан да прокоментарише регионалну сарадњу, Одаловић је рекао да вишегодишњи застој превазиђен, али је и додао да би закон о несталима, на којем Загреб ради, могао да направи проблем продицама које живе у Србији.

Не постоји ниједан разлог да се на расветљавању злочина интензивно не ради, рекао је он и додао је да је у Србију допловило 451 тело. Сва позната места су ексхумирана, око 300 тела је идентификовано, 147 их је послато у БиХ, а 101 у Хрватску.

"То ћемо радити и у будуће а тражимо идентичан однос", казао је он и додао да никоме не треба политизација жртава.

"Данас говоримо о некажњеним злочинима нека и хравтска старна говори о томе, нека говоре и Албанци из Приштине, нека се прича и у БиХ, сви нека говоре о злочинима, о томе да злочиници морају да буду процесуриани. Док год такви људи на јавној сцени представљају да ли народ или неку државу или отцепљену територију будућност нећемо", рекао је Одаловић и поруичио да никада није касно да национални судови постани свесни свега о чему је данас било речи.

Коприређивач Драган Пјевач најавио је да ће злочин у БиХ бити тема другог дела двокњижја. Додао је да је у злочинима на простору СФРЈ страдало 130.850 људи.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести