Одржан први Фестивал образовања: О стицању знања из прве руке

НОВИ САД: На првом Фестивалу образовања, одржаном у СПЦ Војводина, на Међународни дан студената, у организацији Студентске уније Србије представиле су се образовне институције државне и приватне, као и оне које нуде формално, али и неформално образовање.
sajam obrazovanja
Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Према речима ПР фествала Исидоре Бокан, на фестивалу је учествовало четрдсетак излагача који су на постављеним штандовима нудили штампане материјале, али и живу реч о својој понуди.

Овде имамо највише државних факултета уз које су присутни и приватни, имамо и представнике факултета из Русије, као и представнике неформалног образовање као што су ауто школе, школе језика и културни центри, каже Исидора Бокан, истакавши да је циљ манифестације да се средњошколци четврте године, као и студенти, што боље упознају с могућностима студирања у Србији, али и у иностранству, као и о начинима стицања додатних, а неопходних знања за даљу каријеру.

Између осталих, на Фестивалу су своје штандове имали Филозофски, Пољопривредни, Природно-математички и Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду, затим Руски дом, Култрни центар Лаб, неколико организација “ворк и травел” типа, Друштво за промоцију природе Србије, “Скул оф скилс”...

Основни циљ је да младима приближимо што квалитетније информације у право време, а то је када се одлучују шта ће даље у свом животу и образовању, било да се опредле за наставак студија у оквирима формалног образовања, било да се определе да студирају у иностранству или ако желе да сачекају с одлуком шта ће да раде после средње школе. Да им помогнемо у доношењу једне од највећих одлука у животу, каже координатор Канцеларије за пројекте Студентске уније Србије Никола Срдић.

Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Као што се види, казао је даље, информација има доста, као и могућности и важно је у њима се не изгубити.

С друге стране, млади би требало да се више ангажују на пољу остваривања и грађења каријере, да се мало више распитују, да изађу из куће или студентског дома и посете и овакву манифестацију, каже Срдић.

Бранислав Николић из Ромског центра за демократију каже да је то студентска организација која се труди да побољша станадард и квалитете студија ромских студената.

Велики проблем за ромске студенте је стицање компетенција и вештина, с обзиром на то да су лошијег материјалног статуса. Тако, немају сертификате о знањима страног језика, возачке дозволе, немају ИТ обуку, а све је то данас неопходно. И све то утиче и на њихово студирање и самопоуздање. Ми се трудимо да им у тим областима што више помогнемо, каже Николић.

У шетњи кроз штандове Фестивала, о студирању на Пољопривредном факултету УНС и оном што нуди чули смо од доцента на Департману за ветеринарску медицину Михајла Ердљана, који каже да овакве манифестације свакако доприносе видљивости факултета.

Од Марине Секулић из Студентске уније Србије сазнајемо да ова организација нуди бесплатно разне курсеве, међу којима су и курсеви језика, а све их држе студенти или дипломци. Волонтирају и они који тренутно немају посао, држе куресеве о томе као се пише ЦВ, пројекти за ЕУ фондове...

Заинтересовани све информацијуе могу наћи на нашој Фејсбук страници и могу нам се придружити у Браће Јоавндић 6 у Новом Саду, њих управо уређују студенти скоро са свих факултета, каже Марина Секулић.

Студенткиња психологије Вања Остојић с колегиницама представљала је Филозофски факултет и Клуб студената психологије “Трансфер”.

Ту смо да приближимо заинтересованима нашу струку и студентима укажемо на важност психолошких занања и проблема када је реч о стицању знања током школовања. Иначе, на психологију се сваке године уписује 80 бруцоша, а често се јави и три пута више заинтересованих, што је велики комплимент за нашу струку и факултет, каже Вања Остојић.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести