ОСМОРО ОРТОДОНАТА БРИНЕ О РАЗВОЈУ ВИЛИЦА НОВОСАДСКЕ ДЕЦЕ Редовна контрола малишанима чува зубе

У Дому здравља „Нови Сад” ради осморо ортодоната који брину о расту и развоју вилице свих Новосађана, који су у три велике градске амбуланте.
а
Фото: Dnevnik.rs

Начелница Службе стоматолошке здравствене заштите у Дому здравља „Нови Сад” др Санда Ковач каже како је од тих осморо лекара, једна колегиница из амбуланте на Новом насељу на одржавању трудноће, а остали раде.

- Поред ње, у овом објекту раде још два ортодонта, осим њих у објекту „Јован Јовановић Змај” раде три ортодонта, док у објекту на Булевару Михајла Пупина раде два ортодонта. То значи да их тренутно ради седам, а према нормативу кадра може да буде уговорено укупно осам специјалиста ортопедије вилица – казала је др Кончар.

Према њеним речима, у ортодонтском лечењу нема хитних стања, односно, то је један дугогодишњи процес који се одвија све до завршетка раста и развоја.

- Јако је важно да се пацијенти редовно јављају код свог изабраног стоматолога који ће их у правом моменту упутити код ортодонта на први преглед, а то не значи да ће дете одмах и добити ортодонтски апарат. Први преглед мора да буде заказан у законском року, а то је у року од месец дана – нагласила је др Кончар.

Како је објаснила, лекар за сваког пацијента прави индивидуални план терапије који између осталог подразумева и индикована вађења одређених млечних зуба како би се подстакла правилна ерупција сталних зуба, као и спровођење неких профилактичких мера.

- Терапија се наставља редовним контролним прегледима на којима се прати раст и развој вилица, а временски интервал када се заказује контролни преглед је обично онда када се очекује неки развојни помак. Планирано лечење ортодонтским апаратом је онда, када ортодонт процени да ће увођење апарата дати највећи терапијски ефекат – објаснила је др Кончар.

Како је навела, „Правилник о ближим условима за обављање здравствене делатности у здравственим установама и другим облицима здравствене службе” прописује услове у погледу кадра, опреме, простора, лекова и тако даље. То значи да овај правилник утврђује и број потребних здравствених радника и здравствених сарадника за установе примарног, секундарног и терцијарног нивоа здравствене делатности, а конкретно његов члан 5. одређује ближе услове за стоматолошку делатност.

- Што се тиче ортопедије вилица, правилник одређује да један специјалиста ортопедије вилица може да се уговори на 8.500 деце до 18 година, тако да је за Дом здравља ЈНови Сад„ одређен норматив кадра од осморо специјалиста ортопедије вилица. Моје лично мишљење је да специјалиста ортопедије вилица треба да буде више, односно, да се одреди да на 6.000 или 6.500 деце буде један ортодонт, али о овим стварима одлучују друге институције. Што се тиче уговарања новог лекара који се прима на замену, и ту постоје законске одредбе када то може да се уради – испричала је др Кончар и истакла како пацијенти могу да се закажу код специјалисте ортопедије вилица у наведеним објектима Дома здравља „Нови Сад”.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести