Откривена нова врста биљке за Србију: Патуљаста ефедра

БЕОГРАД: На обронцима Старе планине откривена је нова врста биљке за Србију - патуљаста ефедра (Ephedra distachua L.), саопштио је Природњачки музеј чији ботаничари су дошли до открића током флористичких истраживања.
patuljasra efedra
Фото: nhmbeo.rs

Ефедру је у подножју Старе планине у околини Књажевца, на заштићеном подручју парка природе, сасвим случајно, током прошлогодишње флористичке екскурзије, пронашао др Марјан Никетић, музејски саветник и угледни српски ботаничар, а своје откриће недавно је публиковао у научном часопису “Botanica Serbica“.

На површини мањој од 200 квадратних метара констатовано је једва 70 јединки. 

Припадници групе ових биљака су реликти и процењује се да су старости од око 250 милиона година, што значи да су преци ових биљака настали пре диносауруса, четинара и биљака цветница. 

У народу их зову вилина брада, метлина, коситерница или власац, а заједнички латински назив им је Ephedra L. 

Ово име је познато и по лековитом алкалоиду ефедрину који се некада из њих добијао, а данас се производи синтетичким путем.

Иако је одавно познато да су ефедре распрострањене у топлијим и сувљим деловима Балканског полуострва, па и у суседним земљама, за постојање представника овог рода у флори Србије није било ни наговештаја. 

Патуљаста ефедра има статус ретке и угрожене врсте. 

На основу IUCN критеријума (IUCN – The International Union for Conservation of Nature) популација ефедре у Србији процењена је као крајње угрожена. 
Значајан фактор угрожавања је и зарастање станишта, а потенцијално може бити и сакупљање. 

У циљу очувања ове врсте и њеног станишта, у сарадњи с надлежним институцијама, ускоро ће бити предузете и конкретне мере заштите, наведено је у саопштењу Природњачког музеја.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести