Потребно је више говорити о менструалном сиромаштву

Менструално сиромаштво тема је која није довољно заступљена у нашем друштву, жене размишљају и калкулишу колико ће новца одвојити из свог буyета на хигијенске улошке и често бирају јефтиније како би се уклопиле – рекла је  директорка Удружења „Слобода нема цену” Добрила Марковић на недавно одржаној трибини „Пинк флег: Репродуктивно здравље” у Ректорату Универзитета у Новом Саду.
1
Фото: Дневник/ Филип Бакић

Она је скренула пажњу да да менструални улошци треба да су бесплатни и једнако доступни свим женама, будући да је то природна ствар коју саме жене не бирају, а уместо тога, хигијенски улошци су поприлично скупи и опорезују се са 20 одсто.

„Ту су и скупље ствари, попут одласка код приватних гинеколога, јер се у државним установама термин дуго чека„. објаснила је Марковић.”Студенткиње које не раде и имају ограничен буyет, али и оне које раде и због посла им испашта факултет, доста терета носе на својим леђима и бесплатни хигијенски улошци би барем мало помогли„.

Јелена Мирић из Женске иницијативе скренула је пажњу на листу приоритета приликом трошења новца из кућног буyета. Она је за „Дневник” објаснила да здравље жене треба да је на првом месту, заједно са храном, станарином и другим рачунима, али да то код нас, нажалост, није случај. Заједно са двема колегиницама, Јованом Мрдаљ и Милицом Секулић, покренуле су акцију постављања бесплатних хигијенских уложака за студенткиње на Филозофском факултету, и ово је друга академска година у којој је то могуће кроз програм „Шта нам тешко”.

„На трибини смо насумично поделили 15 бесплатних ПАПА тестова за другарице колегинице и циљ је био да их мотивишемо да воде рачуна о свом здрављу и ставе га на прво место„, истакла је Мирић.

Финансијски аспект бриге о репродуктивном здрављу само је један од проблема, рекао је специјалиста гинекологије и акушерства др Дејан Нинчић из Поликлинике Еуролаб на трибини, додавши да је жене не посећују редовно гинеколога, што није питање само здравствене непросвећености, него и недостатка организованог скрининга који је неопходан.

„Проблем неодласка на редовне годишње прегледе изражен је нарочито међу девојкама, мада ни популација зреле животне доби нема значајно већу свест о томе„, нагласио је Нинчић. „Скрининг програми су потребни у смислу спречавања или превенције рака грлића материце, који је код нас један од водећих узрока смртности код жена, а врло се једноставно дијагностификује, редовним гинеколошким прегледима, узимањем папа теста и сада и ХПВ тестирањем„.

Трибини је присуствовало око 40 девојака, а осим др Нинчића и Добриле Марковић, говорила је новинарка Ива Парађанин и Јована Мрдаљ из Женске иницијативе и то о важности редовних гинеколошких прегледа и, између осталог, сензационализму око теме репродуктивног здравља, менструалног сиромаштва и саме менструације.     

Д. Андулајевић

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести