Представљено јубиларно издање Европског дневника

БЕОГРАД: Историја Европске уније, функционисање њених институција, ЕУ и Србија, људска права, митови о Унији, волонтирање и студирање у Европи кроз програм ЕРАЗМУС+ и занимљиве чињенице о државама чланицама ЕУ само су неке од тема које се налазе у 10. јубиларном издању Европског дневника 2019-2010.
s
Фото: euinfo.rs

Делегација ЕУ у Србији и Министарство просвете, омладине и технолошког развоја Републике Србије промовисали су Дневник у Културном центру Влада Дивљан, заједно са студентима и популарним инфуенсерима.

Догађај је одржан у формату отворене дебате под називом „Хајде да разговарамо о Европи“. Више од 400 ученика трећих разреда из 7 средњих школа и две међународне школе у Београду водили су занимљиву дебату о ЕУ и шта за њих она значи са амбасадором Семом Фабрицијем, шефом Делегације ЕУ у Србији и Младеном Шарчевићем, министром образовања, омладине и технолошког развоја.

Више од 28.000 примерака српског издања дневника подељено је свим средњим школама у Србији. Дневник је први пут доступан на енглеском језику, а готово 300 примерака послато је међународним школама у Србији.

Европски дневник је веома успешна иницијатива коју спроводимо заједно са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Министарством за европске интеграције, оценио је Фабрици, који је са ученицима разговорао о вредностима ЕУ.

Основне вредности на којима почива ЕУ су мир, отвореност демократске вредности, разноликост. Говорио сам са ученицима да је ЕУ отворена, не само према Србији него и према свету. Сарађујемо на томе да Србија што пре приступи великој европској породици, закључује шеф Делегације ЕУ у Србији.

Шарчевић истакао је да се у Србији спроводи свеобухватна реформа образовања која има за циљ да образовни систем у Србији буде на нивоу са оним у високо развијеним земљама. Такође је рекао да је Европска унија позитивно оценила реформске процесе у Србији. 

Фото: euinfo.rs

Сада радимо на новој Стратегији образовања за 2030. годину. Најважније је променити модел подучавања и учења, научити студенте како да интегрисано стечено знање спроведу и у пракси, рекао је министар Шарчевић.

Ученици су позвани да учествују на конкурсу „Европа и ја“, који је такође део Дневника. Ученици средњих школа од првог до треćег разреда могу учествовати у једној од пет категорија - фотографија, дизајн дизајна за Дневник 2020/2021, видео формати, стрип / карикатура и мултимедијални формат (веб страница или дизајн

мобилних апликација). Петнаест најбољих радова (по три у свакој категорији) путоваће на седмодневно наградно путовање у мају 2020. године у Италију, Аустрију и Мађарску.

Од 2003. године, ЕУ је донирала више од 100 милиона ЕУР за реформу сектора образовања на свим нивоима. Неки од резултата су: реконструисане и опремљене школе и факултети; изграђени су нови вртиćи широм Србије и више деце је укључено у предшколско образовање; подршка укључивању сваког детета у квалитетно и свима доступно образовање; уведен је посао педагошких асистената; подршка релевантнијој и квалитетнијој реформи стручног образовања; уведен је систем функционалног основног образовања одраслих, итд.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести