Прегледано 2.400 жена и откривена 24 малигна тумора

НОВИ САД: На покретном мамографу до сада су прегледане 2.434 жене у сеоским срединама, а откривени су малигни тимори код 24 жене, открива за “Дневник” помоћница покрајинског секретара за здравство др Снежана Бојанић и додаје како су у пет случајева то мањи тумори, а код осталих жена су већи.
mamograf
Фото: vojvodina.gov.rs

Покрајинска влада прошле године купила је покретни мамограф, који је коштао 25 милиона динара и екипа с овим апаратом обилази рурална подручја у Војводини. Циљ је да мамограф стигне до жена у сеоским срединама, јер је њима ово снимање теже доступно, као и да се болест открије у раној фази, док је тумор мањи од једног центиметра, када су боље прогнозе лечења.

Мамограф је у комбију, који се увек налази испред амбуланте локалног дома здравља, где се жене пријављују за мамографију, попуњавају упитник и потписују сагласност. Снимци се интернетом шаљу у Центар за радиологију Клиничког центра Војводине, где тим од троје радиолога чита налазе. Сваки налаз, независно један од другог, гледа двоје радиолога.

Пре доласка покретног мамографа у сваком селу се одржава предавање, како би се женама објаснио значај овог снимања.


Лечење

Од 24 жене код којих је у акцији снимања покретним мамографом откривен тумор, нису оперисане још две жене, код којих је тумор недавно откривен. Све остале су оперисане и лече се даље, хемиотерапијом и зрачењем, по протоколу, казала је др Бојанић.


У петак, 28. фебруара, били смо у Житишту, а одзив је био велики. Чак њих 450 пријавило се за снимање, а у Житишту ћемо бити од 9. марта, па док не завршимо сва снимања. До сада смо били у општинама Шид, Пећинци, Оyаци, Апатин, а сада се завршава акција у општини Сечањ. Као и до сада, и у Житишту ће комби у којем је покретни мамограф бити испред дома здравља, а локална самоуправа обавезала се да ће довозити на прегледе жене из 16 насељених места у општини, испричала нам је др Бојанић и додала да је следећа општина на реду Црња.

Према подацима здравствених установа за 2016. и 2017, на организовани скрининг у Војводини дошло укупно 12.000 жена, а на опортуни скрининг њих око 5.000. У Војводини има око 289.000 жена које би по годинама требало да ураде мамографију, а на основу ових података види се да је свега њих од седам до осам одсто урадило  преглед. Од укупног броја жена које су урадиле мамографију, свега њих 30 одсто су са села, а и то у случајевима када посумњају на нешто или напипају промену. У Војводини има око 100.000 жена које немају адекватан начин да дођу до мамографије и зато се и иде у општине које немају мамограф. Организовани скрининг је онај који се ради у оквиру Националног програма, где позив за снимање добијају жене које имају од 50 до 69 година, а опортуни је онај када жена дође сама на преглед или је пак лекар упути на снимање.

Организовани скрининг ради се само у осам установа у Војводини које позивају жена на прегледе, и то у Новом Саду, Сремској Митровици, Сомбору, Суботици, Зрењанину, Сенти, Панчеву и Руми, а др Бојанић нам је раније рекла да Врбас, Вршац и Кикинда нису у Националном скринингу. У осталим војвођанским здравственим установама ради се опортуни скрининг, и ту је урађено 5.000 прегледа.

Мамографија може да открије тумор када је он пет до шест милиметара, а промене мање од једног центиметра жена не може ни да напипа. Око 70 одсто тумора дојке открије се када је он два центиметра или већи и то јер га тада жена напипа. Овим мамографијама желимо да истакнемо значај редовних контрола и прегледа, да код жена смањимо страх, отпор и предрасуде, да им објаснимо да то није штетно зрачење, као и да ово снимање учинимо доступним женама на селу, наглашава др Бојанић и додаје како ће акција бити настављена и наредне године, а осим првих мамографија у сеоским срединама, биће настављено и праћење и контроле жена које ове године обаве снимање.


На лето нови мамограф

У току је јавна набавка за куповину још једног покретног мамографа и она би требало да буде завршена половином марта. Очекујемо да ћемо до 1. јула имати још један мамограф, на прву годишњицу почетка рада покретног мамографа, истакла је др Бојанић.


У Србији свака дванаеста жена оболи од тумора дојке, и то је најчешћи узрок превремене смрти жена код нас. Сваке године од ове болести умре 1.600 жена, а региструје се око 4.600 новооболелих. У Војводини свака дванаеста жена оболи од ове болести, а у Србији на сваких шест сати умре једна жена због карцинома дојке. Сваки тумор откривен на време је излечив, а најзначајнија метода у раном откривању тумора дојке је мамографија. Она је златни стандард у дијагностици и овим снимањем откривају се промене чак и до три године пре него што жена може да их напипа.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести