ЕВО ШТА КАЖЕ СТАТИСТИКА Мање се венчавамо и више разводимо, алтернативне форме партнерства најприхваћеније

Током 2022. године у Србији склопљен 32.821 брак, што је за 2.987 бракова мање него 2011. године, рекла је начелница Одељења за демографију Републичког завода за статистику (РЗС) Гордана Бјелобрк.
1
Фото: Ilustracija Pixabay.com

Са друге стране, како је навела, бележи се пораст броја развода, па је тако 2022. године било 9.813 развода, односно за 1.562 више него 2011. године, када је разведен 8.251 брак. 

Према подацима, просечна старост при закључењу брака за младожење износила је 34,1 годину, а за невесте 31,1, а највећу просечну старост приликом склапања брака имају парови у београдском региону, док у Шумадији и западној Србији имају најмању. Гордана Бјелобрк је рекла и да се према броју склопљених бракова у односу на број становника најбоље рангирао београдски регион, Шумадија и Западна Србија са 5,1 одсто, док је најнижа стопа забележена у јужној и источној Србији са 4,5 одсто. Највећи број разведених бракова трајао је до четири године, док је сваки пети брак трајао од пет до девет година. 

Алтернативне форме партнерства општеприхваћене

- Трећи на лествици разведених бракова су бракови који су трајали 25 или више година. Сваки други разведени брак је са децом, 52,5 одсто, а највише њих, негде око 27 одсто, је у брачној зајединици имало једно дете - навела је она и додала да подаци показује да је најмања стопа развода забележена код бракова који трају између 20 и 24 године. 

Када посматрамо стопе развода бракова по регионима, најнижу стопу бележе Шумадија и Западна Србија, са нешто више од један одсто, док их је највише у Војводини са скоро два одсто. Затим следи Београд са 1,5 одсто и Јужна и Источна Србија са 1,2 одсто, рекла је Гордана Бјелобрк и додала да се свега 13 одсто грађана одлучује да после првог брака поново ступи у брачну заједницу, рекла је Бјелобрк и прецизирала да се на овај корак одлучују пре мушкарци, него жене. 

Фото: Pixabay.com


Алтернативне форме партнерства општеприхваћене

Доцент на одељењу за социологију на Филозофском факултету у Београду Милица Весковић Анђелковић оценила је за Танјуг да овакви подаци не изненађују, будући да су алтернативне форме партнерства у односу на брак општеприхваћене. 

- Брак и породица као институција се може схватити као основна јединица друштва, али, с друге стране, сама породица и партнерски однос више није ствар државе, није ствар институција, већ лични избор и ствар личне индивидуалности - рекла је Милица Весковић Анђелковић. Она сматра и да се може очекивати да ће проценат оних који ступају у брак у будућности бити још мањи јер постоје алтернативне форме партнерства у односу на брак и да су оне један од узрока смањења броја бракова. Весковић Анђелковић је појаснила и да је у периоду пандемије корона вируса број венчања пао, а затим 2021. године порастао, али да тај тренд није настављен током 2022. године. 


- Када је реч о мушкарцима, у 2022. години је 3.697 њих ушло у други брак, а 481 у трећи. Са друге стране, по други пут је брачне завете дало 3.680, док се по трећи пут удало 386 жена - рекла је Гордана Бјелобрк је и навела и да према подацима из 2022. Године, 277.140 особа живи у ванбрачним заједницама, а 76.238 се одлучило за потомство у ванбрачној заједници.     

Р. Д. 

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести