Премијерка Брнабић: Тимски рад за добробит друштва

БЕОГРАД: Тимски рад за добробит друштва, као што је био случај око поновног отварања Музеја савремене уметности, оно је за шта се залажем у влади и једини начин на који треба да градимо уметност, образовање и друштво у целини, истакла је вечерас председница Владе Србије Ана Брнабић.
brnabic vucic.jpg (
Фото: Tanjug

Брнабић је на пријему, којем је присуствовао и председник Србије Александа Вучић, а после којег су упаљена декоративна светла око Музеја и тако обележено званично отварање ове културне институције, истакла да је култура у фокусу владе и њених стратешких усмерења, те да су улагања у културу кључна за напредак и раст нашег друштва.

Важно је, како је додала, да градимо генерације које ће бити креативе, имати развијену мисао.

Премијерка је казала је да је неизмерно задовољна што је у прилици да поздрави присутне овакво лепим поводом, те да је пресрећна што су завршени радови и грађанима враћен простор за уживање у врхунској савременој уметности Србије и бивше Југославије.

"Претходна влада успела је да доведе у ред реконструкцију Музеја, пре уз подршку тадашњег премијера Александра Вучића, а поносна сам што имамо овако модеран музеј, зграду изграђену по најновијој музеолошкој технологији, са монтажним зидовима који се померају, по најбољој светској технологији", објаснила је Брнабић.

Фото: Tanjug

Она је указала да је отворен простор на пет нивоа, Музеја који је био и поново постаје симбол и понос нашег главног града, понос свих грађана Србије.

Изразила је задовољство што је ова недеља била у знаку културе, подсећајући на галерију Матице Српске, која је завршена после 10 година сталних радова.
 

Брнабићева је похвалила компанију Таркет што је Матици Српској поклонила 83 уметничка дела од националног значаја.

"Данас смо сви заједно урадили још једну велику ствар, уместо подела и такмичења, сујете који су присутни у друштвеном, политичком, привредном и другим сегментима друштва, на пројекту отварања Музеја, удружила три велика уметничка бренда Музеј савреме уметности, Београдски фестивал игре и београдска филхармонија. То је Србија за коју се ја залажем“, рекла је она, додајући да је тимски рад важан за напредак друштва.
 

Истакла је да ће већ од сутра фокус владе бити усмерен на завршетак Народног музеја, као и дигитализацију установа културе широм Србије, како би најширој публици представили сва уметничка дела.
 

"Свом снагом радимо и на планирању и изградњи нове концертне хале, још једног пројекта којим ће се Србија моћи поносити. Све ово показује да је култура у фокусу владе и њених стратешких усмерења. Улагање у културу кључна је за раст нашег друштва“, поручила је Брнабићева.

Нагласила је да је важно да се најмлађи доведу у музеј како би одрастали уз уметничка дела најбољих уметника са простора бивше Југославије, а уметнике је позвала да стварају јер сада имају кућу у којој могу да излажу.

Вршилац дужности директора музеја Слободан Накарада рекао је да данас, када су после деценијске паузе отворена врата Музеја, може приближно да зна како се осећао Миодраг Протић, када је 1965.године отворио Музеј.

"После данашњег успешног дана могу да кажем да нас љубитељи уметности нису заборавили. Будући да наша кућа никада није престала са радом и изложбеним активностима захвалио бих се претходницима који су били на челу музеја што су сви заједно успели да сачувају ову престижну институцију", рекао је Накарада.

Захваљујући томе, навео је, колекција уметничких дела непрестано је увећавана.

Накарада је казао да је сада, када је обнова завршена, зграда урађена по најсавременијим музејским стандардима, који дају могућност за одржавање највећих изложби.

"Поновно отварање Музеја савремене уметности, и најављеног отварања Народног музеја могло би да буде прекретница у разумевању истинске важности коју уметност има", закључио је он, захваливши држави на помоћи.

Министри из региона одушевљени Музејом савремене уметности

 Министар културе и информисања Владан Вукосављевић обишао је вечерас Музеј савремене уметности са министрима културе Македоније и Албаније, Робертом Алагјозовскијем и Мирелом Кумбаром Фурхи, државним секретаром Министарства културе Црне Горе Сандром Ђурбузовић и помоћником министра просвете и културе Републике Српске Тањом Ђаковић.

"Морамо мало да се правимо важни пред својим суседима и за то имамо озбиљан разлог", истакао је Вукосављевић у изјави Танјугу и приметио да ће реновирана зграда Музеја савремене уметности са својим техничким капацитетима бити место где ће се излагати квалитетна дела из читавог света.

Вукосављевић најављује интензивну сарадњу са земљама у региону и истиче да култура спаја, омогућава људима да се боље разумеју и представља "мелодију која се чује изнад буке свакодневице".

Музеј савремене уметности је после једне деценије данас отворио врата за посетиоце који од 10 сати јутрос обилазе реновирано здање на Ушћу. 

Према подацима МСУ-а током дана изложбу је погледало више од 2.000 људи, а и вечерас је у Музеју било врло живо.

Посетиоци свих генерација разгледали су поставку преко 300 радова који су обележили период од почетка 20. века до данас, а доживљај је употпунио камерни ансамбл Београдске филхармоније који је заједно са аустријским композитором Хајнцом Карлом Грубером извео својеврсни музички перформанс.
 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести