Превентивним прегледима спречити болести вида

Искуствена је чињеница да је вид суштински важан део и услов квалитета живота, а са развојем људског друштва у новим цивилизацијским токовима, овај значај вида стално расте, каже управник Клинике за очне болести Клиничког центра Војводине професор др Владимир Чанадановић поводом Светског дана вида који се обележава у четвртак.
1
Фото: pixabay

“Повећава се број људских активности и све су разноврснији облици професионалног и друштвеног живота, па је утолико и важност вида за квалитет живота све већа. Имајући у виду ове чињенице, акција прегледа грађана поводом обележавања Светског дана вида треба да усмери пажњу целог друштва на могуће мере превенције оштећења вида и слепило. Светски дан вида обележава се сваке године другог четвртка у октобру, а Клиника за очне болести годинама подржава ову акцију, која има за циљ да укаже на значај видне функције и допринесе раном откривању и лечењу поремећаја који доводе до оштећења вида и слепила”, каже др Чанадановић и додаје да на Клиници редовно обележавају и Светски дан борбе против глаукома.

Прецењује се да у свету има око 285 милиона људи са слабим видом, од којих је 39 милиона слепо.

“ Глобално посматрано, и даље је у свету најевећи  број људи слабовидо или слепо због катаракте, и то више од 18 милиона људи  на оба ока, од којих 50 одсто њих живи у неразвијеним земљама. Глауком је други по реду узрочник слепила. Очекује се да ће 2020. године 80 милиона људи у свету боловати од ове очне болести”,  наводи др Чанадановић.

Према његовим речима, значајно место међу узрочницима слепила и слабовидости заузимају и последице шећерне болести на оку, посебно у популацији АП Војводине, с обзиром на већи број оболелих од шећерне болести у односу на остале делове наше земље. У земљама развијеног света главни узрок слепила и слабовидости је сенилна дегенерација макуле.

“ У дечијој популацији главни узроци поремећаја видне функције су рефракционе аномалије, разрокост и слабовидост, односно амблиопија. Заступљени су код од седам до 10 осто предшколске и школске деце, а удео у целокупној популацији износи око два процента”, каже др Чанадановић. Када је реч о овим болестима, Чанадановић истиче да свако може и треба да води рачуна о начину живота и навикама.

“ Веома је битна контрола фактора ризика, а то су крвни притисак, масноће и шећер у крви. Периодични очни прегледи треба да се спроводе код свих, а посебно код оболелих од системских болести и код особа са позитивном породичном анамнезом. Многе очне болести у раној фази не дају симптоме или им је напредовање споро. На жалост, често са откривају  у узнапредовалој фази, кад је вид већ озбиљно оштећен или изгубљен, пре свега код глаукома и оштећења ока као последице шећерне болести”, напоменуо је др Чанадановић.


Бесплатни прегледи у Поликлиници

Поводом обележавања Светског дана вида, лекари Клинике за очне болести Клиничког центра Војводине прегледаће све грађане Новог Сада који желе да дођу и провере свој вид у четвртак, 12. октобра, од 15 до 18 часова, на очном одељењу у сутерену Поликлинике.

“Овај дан има за циљ да се подигне свест грађана о глобалном проблему слепоће и слабовидости, као и рехабилитацији слепих особа. Такође је циљ да се спречи оштећење вида и слепило које може да се избегне, а сматра се да се 80 одсто видних оштећења може спречити или макар да се лечење започне раније. Преглед ока је најважнија ствар која би требало да се предузме како би се умањили проблеми очних обољења у почетној фази, уколико се болује од неких других болести које утичу на вид, као што су шећерне болести, повишен крвни притисак и друге. Преглед би обавезно требало да се обави једном годишње”, поручују из Клиничког центра Војводине.


Када је реч о болестима ока код деце, неопходно је да се спроведе скрининзи у најранијој животнем добу, по могућносту до четврте године старости. Чанадановић оцењује да, на жалост, и у земљама развијеног света офталмолози прегледају свега 15 одсто деце, а око 22 одсто малишана подвргава се скринингу вида до шесте године, односно до поласка у школу.

“ У Дому здравља „Нови Сад” се током целе године ради превентивни скрининг деце предшколског узраста  и ученика седмог разреда основне школе. Преко предшколских и школских установа упућује се позив родитељима да доведу децу на офталмолошки преглед”, рекао је др Чанадановић и додао да и офталмолози и педијатри саветују родитеље да одведу дете на први преглед вида у четвртој години живота.    

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести