Програм подршке развоју у најранијем детињству

БЕОГРАД: У Београду је представљен програм "Унапређење примарне здравствене заштите за подршку развоју деце у најранијем детињству у Београду" коме су присуствовали представници свих београдских домова здравља.
deca tanjug ilustracija
Фото: Tanjug

Програм се односи на унапређење квалитета патронажне, педијатријске и службе развојних саветовалишта, а развијен у оквиру сарадње Министарства здравља и УНИЦЕФ-а, наведено је у саопштењу из канцеларије УНИЦЕФ-а.

На скупу одржаном у присуству представника Министарства здравља, УНИЦЕФ-а, Секретаријата за здравство, Градског завода за јавно здравље Београд и Удружења педијатара Србије, дефинисана је улога тимова градских домова здравља, као и конкретни кораци у наставку рада на програму, у оквиру кога су већ унапређени капацитети десет домова здравља и девет развојних саветовалишта широм Србије.

"Услуге развојних саветовалишта у великој мери могу да помогну да се надокнаде кашњења и спрече дуготрајне последице код деце која се суочавају са тешкоћама у развоју у најранијем узрасту. Београд је главни и најмногољуднији град. Као такав, полазна је и кључна тачка у ширењу мреже развојних саветовалишта и јачању њихових капацитета“, рекла је др Весна Књегињић, помоћница министра здравља, позивајући све домове здравља у Београду на активно учешће у овом програму. 

Јелена Зајегановић Јаковљевић, руководилац програма за рани развој УНИЦЕФ-а истакла је да ће након данашњег састанка ова организација заједно са Министарством здравља и другим партнерима наставити да ради на јачању капацитета београдских институција које се баве развојем у најранијем детињству.

„О значају улагања у рани развој можда најбоље говори податак да од 59 одсто деце код којих су уочене одређене развојне потешкоће у девет домова здравља са којима смо радили у претходне две године, између 49 и 64 одсто, након педијатријских и интервенција развојних саветовалишта, има побољшања у развојним доменима

УНИЦЕФ ће наставити да ради на јачању капацитета патронажних, педијатријских и служби развојних саветовалишта, како би се сваком детету и њиховим породицама пружила адекватна подршка за подстицање оптималног развоја“, истакла је Јелена Зајегановић Јаковљевић. 

„Патронажне сестре су једине које у кућном окружењу могу да сагледају околности у којима дете расте, његов развој, психички статус родитеља, и да саветовањем родитеља допринесу смањењу уочених ризика по дете. 

У протеклом периоду 90 сестара из 10 домова здравља у Србији је иновирало свој начин рада на задовољство породица, а очекујемо да ће се исти резултати постићи и у Београду“, истакла је Душанка Матијевић, директорка Градског завода за јавно здравље Београд. 

Закључак састанка је заједничка тежња и спремност свих страна да се институционални услови за подршку раног развоја деце у Београду значајно побољшају. 

Капацитети девет развојних саветовалишта унапређени су кроз обуке запослених, опремање намештајем и куповином дидактичког материјала за процену и стимулацију свих развојних области и обуку родитеља. 

Свим овим активностима стварају се саветовалишта по мери детета, у којима ће здравствени радници индивидуализовани план и програм интервенције за дете спроводити у тесној сарадњи са вртићима, и по потреби центрима за социјални рад, наводи се у саопштењу УНИЦЕФ-а. 

Такође у припреми је и нови национални водич за рад патронажних сестара , а ослања се на документацију, протоколе, инструменте процене и вештине стечене и унапређене током програма сарадње УНИЦЕФ-а и Министарства здравља. 

Као резултат рада педијатара и патронажних сестара побољшавају се интеракције родитеља и деце, успостављају се праксе одговорног храњења, успоставља се сигурна и стимулативна породична средина. 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести