„Промис” на корист целокупном друштву

Фонд за науку Републике Србије и Центар за промоцију науке објавили су публикацију „Промис“, посвећено Програму за изврсне пројекте младих истраживача које ће у наредне две године финансирати Фонд за науку РС.
ф
Фото: Фонд за науку Републике Србије и Центар за промоцију науке

Oво издање садржи описе свих 59 пројеката финансираних у оквиру програма „Промис”, као и краће текстове о главним циљевима, очекиваним резултатима и методологији истраживања. Оно што овом несвакидашњем издању даје посебан шарм су 59 оригиналних илустрација 19 илустратора из Србије и региона.

Од пројеката подржаних кроз „Промис” очекује се да ће имати утицаја на економију, производњу, индустрију и да ће истраживања која ће се спроводити бити од користи целокупном друштву – од заштите животне средине, очувања културних споменика, побољшања здравствене заштите и унапређења психијатријског лечења, преко креирања нових енергетских материјала, конзервације биљних ресурса, развијања прехрамбених производа, до анализе и преиспитивања сложених друштвених проблема и феномена.

Фото: Dnevnik.rs

 
Убедљиво највише пројеката одобрено је Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду, чак седам

Издање „ПРОМИС“ је штампано у ограниченом тиражу и намењено је, пре свега, истраживачким тимовима који су добили финансирање у оквиру овог програма и представницима медија у циљу промовисања науке, младих истраживача и очекиваних резултата овог пилот програма Фонда за науку Републике Србије. Почетком 2021. биће објављено електронско издање у отвореном приступу.

Да подсетимо, у оквиру свог Програма за изврсне пројекте младих истраживача , Фонд за науку одобрио је 59 пројеката које ће у наредне две године финансирати са безмало девет милиона евра. На први позив Фонда за овај програм, које је био отворен од јуна до септембра прошле године, пријављено је 585 пројеката из Београда, Новог Сада, Ниша, Крагујевца, Бора, Чачка, Косовске Митровице, Новог Пазара и Сремске Каменице. После два круга селекције одабрано је 28 пројеката факултета, и 31 института,од којих су 40 из Београда, 17 из Новог Сада и два из Чачка.

Убедљиво највише пројеката одобрено је Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду, чак седам. По два пројекта одобрена су Пољопривредном факултету УНС-а , Научном институту за прехрамбене технологије, Институту за низијско шумарство и животну средину и Институту Биосенс, чији је  пројекат и најбоље оцењен. Финансирање у овом позиву изборили су и по један пројекат Технолошког и Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду.

У овим пројектима учествоваће 320 истраживача у раној фази каријере. Интересантно је да ће руководиоци на 27 пројеката бити жене, а на 32 мушкарци.

Гледано по научним областима, из природно-математичких наука одобрено је 26 пројеката са укупним буџетом од скоро четири милиона евра, из техничко-технолошких наука има 10 пројеката са укупним буџетом већим од 1.700.000 евра, осам пројеката је из медицинских наука, а њихова укупна вредност је преко 1.350.000 евра, из биотехничких наука има девет пројеката, са укупним буџетом већим од 1.200.000 евра, док је шест пројеката из друштвених и хуманистичких тешко нешто више од 700.000 евра.

Програм има за циљ да укључи изврсне младе истраживаче у научноистраживачки рад, ојача њихове професионалне капацитете у раној фази каријере, оспособи младе докторе наука за руковођење пројектима, као и да пружи подршку младим истраживачима да унапреде вештине за конкурисање на истраживачке и развојне пројекте на националном и међународном нивоу, посебно у Европској унији. Такође, Програм настоји да подстакне креирање нових пројектних тимова и подржи реализацију изврсних идеја у научноистраживачком раду које ће позитивно утицати на развој друштва и привреде.

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести