Радојичић: Има смисла покушати с релаксацијом мера

БЕОГРАД: Градоначелник Београда Зоран Радојичић каже да нове мере види као сугестију медицинског дела Кризног штаба да се покуша са попуштањем, те да се види како ће се даље ситуација одвијати.
Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić  Foto: Tanjug/video
Фото: Градоначелник Београда Зоран Радојичић Фото: Танјуг/видео

Он је гостујући у Београдској хроници рекао и да потпуно закључавање у овом тренутку није оправдано јер и бројеви показују мали пад оболелих претходних дана, што, сматра, говори о томе да имамо контролу над ситуацијом и да то може да иде у добром правцу.

"У овим дискусијама не смемо да занемаримо стање лекара и медицинског особља у овој целој борби. Верујем да ће се логички подупрте мере подржати и да је много мањи ризик ако сте напољу и држите дистанцу, него у затвореном простору где су ризици много већи", навео је Радојичић.

Појаснио је да је предложено да у баштама угоститељских објеката попуњеност буде 50 процената и да простор не буде максимално испуњен, те наглашава да на томе морамо инсистирати, контролисати и спроводити мере.

"Сви морамо учествовати у спровођењу мера и не можемо очекивати да Комунална милиција контролише, кажњава, моли два милиона људи. Важно је да схватимо озбиљност ситуације и мислим да суграђани то и схватају и да има смисла покушати са овом релаксацијом. Надам се да после овога бројке неће скочити. Суштински ово је борба са мутацијом вируса. Уколико вирус више циркулише у популацији постоји већа шанса да се појави опаснији вирус од овога", појаснио је градоначелник.

Уверен је да нове мере иду ка циљу а то је успостављање равнотеже и разрешење проблема.

Наводи и да Град Београд, Република и општине поступају и функционишу усклађено, да су градске могућности у том сегменту невелике, а да држава помаже са три пакета помоћи од око осам милијарди евра, што је, сматра, за респект.

"То и јесте разлог да немамо повећан број људи на евиденцији Националне службе за запошљавање", каже градоначелник и подсећа да је Скупштина града одлучила да онима који од Града изнајмљују локале за ноћне клубове од априла до краја године неће бити наплаћена закупнина.

Размишља се и о томе да се нађе модус и за пословне просторе које Град издаје, каже градоначелник и додаје да је исто тако важан стабилан градски буџет да би све друго функционисало. Говорећи о јавном градском превозу градоначелник је навео да је пре расписивања тендера Саобраћајни факултет урадио студију унапређења система наплате карата и управљања возилима, те да је на тендеру нова компанија понудила боље услове него што су били претходних десет година.

Наводи неке предности новог система, попут већег броја контролора, уређеног односа јавног и приватног партнера, а имаћемо, каже, и прелазну фазу која ће омогућити суграђанима да лако пређу на нови концепт.

"Најважније је да се повећа наплата карата јер је у овом тренутку мали проценат људи који то чини. Морамо подићи свест људи о плаћању карата, јер бисмо од тих прихода могли да имамо нове аутобусе и комфорнији превоз", казао је градоначелник.

Градоначелник каже и да Београд мора да буде зелен и чист и да се тај проблем решава, те наводи да у Београду има 300 мањих и већих дивљих депонија, а да су 24 на јавним површинама.

Градска чистоћа недељно санира неке од њих, каводи градоначелник, али поручује да сви заједно морамо са тим да се изборимо и то системски.

"Важно је да кроз Закон о комуналном отпаду све то унапредимо, а сушинско је питање комуналног и грађевинског отпада. Целокупни пројекат Винче значајно ће унапредити решење проблема и цео тај концепт ће бити његово дугорочно решење", закључио је градоначелник.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести