Ружић: Нисам Доситеј ни Вук, али верујем да ћу унапредити образовни систем

БЕОГРАД: Нови министар Бранко Ружић који тек седа у фотељу министарства образовања и науке, каже да је свестан да ће бити критика и да ће појединци рећи да је непримерено да политичар води тако значајан и драгоцен систем, али истиче да од тога има позитивну трему, јер је уверен да може да допринесе да просвета више никада не буде државно "сироче".
ruzic, Tanjug/Dragan Kujundžić
Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

Тим пре што се, како каже, сада у те области улаже системски.

"Важно је наставити са реформама које су започете", каже он за Танјуг и наводи наставак радана Стратегији образовања - 2027. године, затим на "Државној матури" која је планирано да буде уведена 2022. године, али и на изради Јединственог информационог система просвете (ЈИСП), који је планирано да крене од априла 2021. године.

Када је реч о критикама које очекује каже:

"Нисам попечитељ, нисам Доситеј Обрадовић, не могу да спроводим реформу као Вук Караџић, али у сваком случају желим да помогнем, мислим да имам потернцијал. Сматрам да ћу имати на располагању један одличан тим и да ћу успети".

У томе ће му помоћи и то што је, како каже, прошао све лествице у систему образовања, осим стицања научних знања. Сматра да има довољно искуства и да може да допринесе и помогне да се направи, у огранниченом року, корак напред у образовном систему.

"Нисам сигуран да је и један министар просвете у претходном периоду био похваљиван, увек је трпео критике. Ја то на своја скромна плећа могу да прихватим. Наравно да ће то мене обременити и лично, а мени то заиста не смета јер овде у питању није један министар, министри су пролазна категорија,овде је у питању систем. Мислим да систем можемо само још више да унапредимо", рекао је он.

Упитан шта је најслабија карика у образовном систему, он је рекао да не жели да гледа најслабије карике, већ да се кроз анализе, које су већ рађене, утврди које су то мањкавости које у образовном систему могу да на неки начин успоре сам развој.

"Образовање и наука у Србији више никада неће бири сироче. Мислим да је то важно и то смо потврдили претходних осам година као Влада Србије. Наравно да има још много критика, много захтева, много појединачних проблема који понекада уђу под рефлекторе јавности и тако испадне да сам систем не функционише. Наравно да сам спреман да сву одговорност прихватим на себе", рекао је Ружић.

О томе како унапредити додатно образовање, како каже, раузговараће са ректорима државних, али и приватних универзитета, студентима. Најављује да ће бити настављен и социјални дијалог са репрезентативним синдикатима.

"Имао сам прилику да и у претходном периоду по питању реформи система плата, платних разреда, као координатор преговора са синдикатима из свих јавних служби, упознам све те дивне људе из репрезентативних синдиката просвете. Имали су увек јасну аргументацију, из њихове перспективе, сигуран сам да је имају и даље. Не постоји ниједан разлог да социјални дијалог не буде настављен", рекао је министар.

Свака политизација приче у тој сфери, напомиње, не помаже онима за чије се интересе синдикати боре.

Када ће бити уведени платни разреди, није могао да прецизира, али каже да ће са формирањем владе преговори око платних разреда бити интензивирани.

Подсећа да је један од разлога одлагања увођења платних разреда и чињеница да је Влада Србије сваке године омогућавала секторска повећања плата и да су та секторска повећања изискивала нове финансијске анализе од стране Министарства финансија.

Зна да неће бити лако доћи до платних разреда, али је спреман да се као министар просвете "потруди". Уверен је да ће бити подршке и од друга два министарства, Министарства државне управе и локалне самоуправе и министарке Марије Обрадовић и Министарства финансија и министра Синише Малог.

"За почетак мислим да није ни лако, али не верујем да ће бити претешко. Важно је да се осети импулс који долази из читавог система. Заиста јесте огроман систем и ту се ради што директно, што индиректно око три милиона грађана Србије. Када то прерачунате није логично да ће неко хвалити министра просвете", наводи он.

Подсећа да је систем образовања, поред здравства, најважнији систем у Србији.

Упитан шта ће бити његови први кораци и приоритет у раду, Ружић одговара да је то очување здравља ученика, студената, али и учитеља, наставника и професора.

Како је рекао Кризни штаб ће давати предлоге мера у односу на епидемиолошку ситуацију у којој се Србија налази.

"Доласком хладнијих дана, долазимо до тога да су бројке негативније. Наш интерес је да очувамо континуитет, да живот тече даље и уколико не долази до драматичног угрожавања здравља ученика, студената, наставника и професора не предузимамо радикалније мере. Они који су референтни за то су чланови Кризног штаба и они ће бити консултовани", рекао је Ружић.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести