Само вакцинација ефикасно штити децу од малих богиња

БЕОГРАД: На територији Србије, укључујући и српске енклаве на КиМ, током октобра регистрована су 34 случаја малих богиња, међу њима и шестомесечна беба.
Vakcinacija dece Foto: arhiva Dnevnika
Фото: Dnevnik.rs

Међу оболелима је и шестомесечна беба, која, истина, није ни могла бити вакцинисана ММР вакцином и на тај начин заштићена од малих богиња, јер према календару вакцинације та вакцина се прима у другој години живота (од 12 до 15 месеци).

Епидемиолози упозоравају да је из тог разлога важно да што више људи буде вакцинисано ММР вакцином, да се створи јак колективни имунитет и на тај начин заштите и они који из оправданих разлога не могу да приме вакцину (деца до 12 месеци и болесна деца).

"Уколико је вакцинисано 94 одсто деце у другој и седмој години живота ствара се јак колективни имунитет. Све бебе млађе од годину дана биће окружене бедемом отпорних особа и на тај начин ће бити заштићене", појашњава епидемиолог Ивана Беговић Лазаревић из Градског завода за јавно здравље.

Она каже да су актуелна дешавања и појава малих богиња и у Србији утицала на родитеље који су се двоумили да вакцинишу своју децу, те да је у последња три месеца повећан број вакцинисане деце.

У првих шест месеци ове године прву дожу ММР вакчине примило је 26,5 одсто малишана, док је за девет месеци вакцинисано 47 одсто деце, што значи да је за три месеца вакцинисано готово двоструко више деце него за првих шест месеци.

Ивана Беговић Лазаревић појашњава да то још нису задовољавајуће бројке, али се нада да ће до краја године још деце бити вакцинисано, те да ће обухват бити већи од прошлогодишњег, када је вакцинисано 65 одсто малишана.

"Важно је да се деца вакцинишу. То је показатељ бриге за сопствено дете, али и за другу децу која из оправданих разлога не могу да приме ММР вакцину. Није тачно да мале богиње треба да се прележе, то је апсурд у савременим условима, када је доступна безбедна и ефикасна вакцина", рекла је Беговић Лазаревић за Тањуг. 

Упозорава да мале богиње могу да изазову озбиљне комплилклације код малишана, да свако 20. заражено дете добије упалу плућа, на сваких 1.000 оболелих једна особа добије запаљење мозга, које може да остави трајне последице на развој детета, па и да доведе до смртног исхода. 

Наша саговорница каже да је важно да родитељи знају да ММР вакцина не штити децу само од малих богиња, већ од још две веома заразне болести - заушки и рубеола, које такође могу да оставе трајне последице код деце.

Током октобра Националној референтној лабораторији Интитута Торлак достављена су на испитивање 22 узорка, за које је постојала сумња на мале богиње, од којих је код 15 пацијената лабораторијским тестирањем потврђена инфекција.

"Узорци су нам достављани из Косовске Митровице, Краљева, Врања, Новог Сада, Београда и Ниша", речено је Танјугу у Торлаку.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести