Сарадња с Француском добра, реализована три лета

ПАРИЗ: Амбасадорка Србије у Француској Наташа Марић каже да је захваљујући доброј координацији и сталном контакту Амбасаде Србије у Паризу са српским властима, француском владом и полицијом на париском аеродрому Шарл Де Гол остварена фантастична сарадња и да су реализована три специјална хуманитарна лета Ер Србијом којим су враћени српски држављани у Београд због корона вируса.
pariz
Фото: FoNet

Марић у разговору за Танјуг каже да се до сада из Француске у Србију вратило 400 српских држављана који су се, како је навела, делом нашли "заглављени" у међународној зони аеродрома Шарл Де Гол, а делом у јавној зони париског аеродрома.

"Од када су уведене мере ограниченог кретања у Француској и све ванредне мере које је Француска увела због ситуације у којој се сви налазимо због корона вируса амбасади се обратио стварно велики број наших држављана који су се у том тренутку задесили или на територији Француске или су се налазили у међународној зони на аеродрому", казала је Марић.

Она објашњава да су српски држављани узимали летове из свих делова света и да су се у тренутку затварања граница нашли у међународној зони, те да је било неопходно јако брзо реаговати и наћи решење.

"Амбасада и даље наставља да прима упите наших држављана који изражавају заинтересованост да се врате у земљу. Ми имамо спискове који се редовно ажурирају и редовно одговарамо на мејлове и телефонске позиве који нам стижу", казала је амбасадорка и додала да се држављани Србије интересуију под којим условима могу да се врате и где би били упућени када би се вратили у Србију.

Додаје да се активно ради у складу са инструкцијама Министарства спољних послова Србије.

"Ја бих рекла да смо одрадили један велики посао, а о томе говори и број грађана који су из Париза превежени у Србију последњих недељу дана", наглашава Марић.

Када је реч о мерама које је увела француска држава у борби против ковид-19, Марић каже да је Француска 16. марта увела специјалне мере којима је ограничила кретање становништва како би смањила социјалне контакте.

"Премијер Едуар Филип је најавио да ће оне бити продужене до 15. априла. Постоји апел да се они максимално поштују. Мој утисак је да су Французи у значајној мери схватили озбиљност ситуације и да поштују мере које је влада донела", истиче Марић.

Што се тиче мера које се односе на ограничења кретања, како наводи, дозволу за кретање имају само оне категорије становништва које посао не могу да организују од куће, односно морају да иду на посао, али да то раде на тај начин што имају потврду од послодавца да су неопходне на послу.

"Напуштање станова дозвољено је у циљу набавке основних намирница за живот, као и због посете лекара, или због пружања помоћ лицима којима је то неопходно или деци", каже амбасадорка.

Према последњим подацима, додаје, до сада у Франуцској има 40.174 забележана случаја заражених корона вирусом, од којих је 2.606 преминуло, док је 7.202 излечено.

"Највећи негативан биланс забележан је 26. марта када је 365 лица преминуло, онда је 27. марта преминуло њих 299, затим 28. марта - 319 и јуче 292", каже Марић.

Говорећи о организацији Француске у борби против ковид-19, Марић каже да је та земља ангажовала возове, хеликоптере и авионе којима распоређује заражене особе.

"Највећи центар епидемије вируса ковид-19 је почео са истока земље, на граничним појасима са Немачком и Швајцарском и Француска је почела да распоређује и растерећује тај број премештањем заражених у регионе у којима је мање заражених, односно на запад", објашњава Марић и додаје да је реч о возовима који су претворени у возове-болнице.

"Систем на истоку земље је растерећен и то је већ дало резултат у смањењу броја преминулих", закључује Марић за Танјуг.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести