Савет за штампу изрекао опомену Дневнику

Савет за штампу изрекао је опомену Дневнику коју преносимо у целости.
1

 

На основу чланова 19. и 21. Статута Савета за штампу и чланова 15. и 16. Пословника о раду Комисије за жалбе, Комисија за жалбе Савета за штампу у саставу: Владо Мареш, Тамара Skrozza, Драган Ђорђевић, Златко Чобовић, Лјиљана Смајловић, Зорица Вишњић, Вида Петровић Шкеро, Јелка Јовановић, Бојан Цвејић и Зоран Станојевић, на седници одржаној 24.9.2020. године, једногласно изриче

 

ЈАВНУ ОПОМЕНУ

 

Текстом “Медији: Унеско покреће истрагу због Ракића”, објављеним 12.августа 2020. године у онлајн издању, лист “Дневник” 1.прекршио је тачке 1,2, 4 и 5 Одељка I (Истинитост извештавања) Кодекса новинара Србије, о обавези новинара да тачно, објективно, потпуно и благовремено извести о догађајима од интереса за јавност, поштујући право јавности да сазна истину и држећи се основних стандарда новинарске професије, да прави јасну разлику између чињеница које преноси, коментара, претпоставки и нагађања, да, кад је то неопходно, консултује више извора и да им омогући да изнесу свј став, као одредбу по којој су са новинарством неспојиви објављивање неоснованих оптужби, клевета и гласина 2. прекршио је тачку 3 Одељка В (Новинарска пажња), по којој је прећуткивање чињеница које могу битно да утичу на став јавности о неком догађају једнако њиховом намерном искривљивању или изношењу лажи. Одлука Комисије биће објављена на сајту Савета за штампу (www.savetzastampu.rs) и доступна јавности.

 ОБРАЗЛОЖЕЊЕ

Војин Ракић поднео је жалбу Савету за штампу, наводећи да су текстом грубо прекршене одредбе Кодекса новинара из поглавља Истинитост извештавања, Одговорност новинара и Новинарске пажње, објављивањем неистините тврдње да се лажно представљао и да Унеско против њега покреће истрагу.

Редакција листа „Дневник“ није одговорила на жалбу. Чланови Комисије су закључили да лист не нуди никакав доказ за тврдњу да се наводно против Војина Ракића покреће истрага, нити даје било каква даља објашњења о каквој истрази је реч.

Такође, потпуно је најасно одакле потиче ова инфомација, јер се у тексту најпре позива на Тањуг, затим на Б 92 нет, а на крају на један београдски лист, вероватно „Политку“,“ коме је Краљице Наталије 28 11000 Београд тел: (011) 30 67 320 www.savetzastampu.rs речено да катедра Унеска за биоетику у Србији не постоји“. „Политика“ је, међутим, у истом тексту демантовала да се у Унеску води било каква истрага, што „Дневник“ није пренео. Због тога је тешко закључити да лист уопште има било какве информације о овом случају, већ је текст заснован на преузимању делова инфомација, али и спекулације и нагађања из других медија. Сам Војин Ракић није ни позван да одговори на ове тврдње, а прећутане су и све друге чињенице које не иду у прилог тези редакције о наводном покретању истраге због лажног предстваљања.

Београд, 24.9.2020.

Председавајући Владо Мареш

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести