Шест специјализованих ИТ одељења у Војводини

У складу с опредељењем Владе Србије да јој је развој ИТ сектора један од приоритета, у овој школској години пет пута је повећан број одељења специјализованих за информатику у гимназијама, тако да тренутно у 36 гимназија у Србији, у 40 одељења, први разред похађа 800 ученика.
v
Фото: Дневник/Слободан Шушњевић

У наредној школској години број ових одељења у читавој републици ће се још повећати,а само у Јужнобачком и Сремском округу планирано је да се удвостручи.

- Прошле године су све школе које су желеле и имале услове, могле да конкуришу за отварање ових одељења, али су она формирана само тамо где је пријемни положило бар 15 ученика, а у ова два округа то је било у Гимназији “Јован Јовановић Змај” у Новом Саду, где су формирана два одељења и у Сремскомитровачкој гимназији, где је формирано једно - рекао је  у новосадској Основној школи “Светозар Марковић Тоза”, на представљању ИТ одељења, начелник Школске управе у Новом Саду Јово Вукчевић.

- За наредну школску годину предвиђено је дупло више одељења у ова два округа. Новосадска гимназија „Јован Јовановић Змај” моћи ће да упише три одељења, Митровачка гимназија једно, као и Гимназија „Јан Колар” у Бачком Петровцу, где би настава била на словачком језику, и Средња школа „Лукијан Мушицки” у Темерину, где би се настава одржавала на мађарском.

Пријављивање ученика за ова одељења почиње данас и трајаће до 17. маја, за ова два округа у новосадској Гимназији “Јован Јовановић Змај”, а пријемни ће се одржати 2. јуна.

Новосадска гимназија „Јован Јовановић Змај” моћи ће да упише три одељења, Митровачка гимназија једно, као и Гимназија „Јан Колар” у Бачком Петровцу, где би настава била на словачком језику, и Средња школа „Лукијан Мушицки” у Темерину, где би се настава одржавала на мађарском

- За упис у ова одељења полаже се пријемни из математике, за који се ученици могу припремати из збирки за полагање теста из математике за завршни испит, вежбајући задатке средњег и напредног нивоа - рекао је Јово Вукчевић. - Бодови с пријемног биће додати бодовима донетим из основне школе по основу успеха и оних са завршног испита, који ће се одржати 17, 18. и 19. јуна.

Иначе, у специјализованим ИТ одељењима има по 20 ученика, а уз редовне гимназијске предмете у току четворогодишњег школовања они имају и скоро 1.000 часова из осам информатичких предмета, које слушају у групама по десет ученика.

Међу осмацима који су  дошли да се ближе упознају с оним што нуде специјално информатичка одељења био је и Сергеј Стојановић.

- Одличан сам ђак, а волим програмирање, учим програмске језике и мислим да је то нешто у чему ћу се пронаћи у будућности - каже Сергеј. - Желим да упишем информатички смер у Гимназији “Јован Јовановић Змај” и већ идем тамо на припреме, које нису баш лаке, али надам се да ћу положити пријемни и уписати се.

Ненад Васиљевић, с врло добрим успехом, планира да упише Електротехничку школу. Каже, добро му иде математика, па се нада да неће бити проблема. Воли да програмира игрице и тиме би желео да се бави у будућности, па због тога разматра и могућност уписа на информатички смер у гимназији.

И Јована Гвозденац још није одлучила шта ће јој бити прва жеља за наставак школовања. Одличан је ђак и волела би да једног дана студира хемију.

- Волим и програмирање, па се још двоумим да ли да идем у Гимназију „Светозар Марковић” или „Исидора Секулић” или да ипак покушам у информатички смер у Јовиној - каже Јована и додаје да се увелико спрема за полагање завршног испита и то углавном сама, а кад “зашкрипи” с математиком оде и на који приватни час.

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести