Шкодрић: 449 реконвалесцената кандидати за крвну плазму

БЕОГРАД: У Србији има 449 пацијената реконвалесцената који су кандидати за давање крвне плазме за лечење оболелих од Ковида 19, и они су изразили спремност да то учине, изавила је данас директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић.
Testiranje na korona virus Foto pixabay.com
Фото: Тестирање на корона вирус Foto pixabay.com

Она је рекла да се сада то може учицинити у Институту за трансфузију крви, а да ће ускоро кадровски и технички бити спреман и КЦ Војводине, како се буде повећавао број реконвалесцената.

Шкодрићева је за ТВ Пинк рекла да је процедура лечења крвном плазмом покренута у Кини за време епидемије корона вируса у овој земљи.

Она је подсетила да је пре два дана у Србији узета плазма од првог пацијента који је испуњавао све услове.

Додала је да би било веома значајно и да има тестове за одређивање типа антитела, и навела да је у процедури набавка тестова и да се може очекивати да ће их у Србији бити крајем месеца.

Директорка Института за трансфузију крви Весна Мијуцић објаснила је да крвна плазма садржи практично антитела против узрочника ове болести, односно да се прикупљањем плазме од оног ко је имао корона вирус и излечио се, готова антитела дају ономе ко тренутно има болест.

"На тај начин, једноставније речено, купујемо време пацијенту будући да је да би се опоравили од неке болести потребно да произведемо одређену количину антитела, а свако ко не може да их произведе, оболи“, објаснила је Мијуцићева.

Она је истакла да би неко дао крвну плазму потребно је да 21дан након што оздрави и после два негативна теста на корона вирус дође на Институт за трансфузију, где се поново обавља клинички преглед и узима крв кандидату.

Особе које могу да учествују морају бити потпуно здраве, да имају између 18 и 60 година, и више од 60 килограма.

"Позивам све који могу да учествују у овом програму, то је терапија која ће бити помоћ постојећој терапији коју дају клиничари“, рекла је Мијуцићева и додала да је крвна плазма коју је дародавац дао у суботу замрзнута и чека првог пацијента ког кога ће бити индикована.

У класичним процедурама, аферезним, крвну плазму особа може да да и 24 пута годишње, практично, на сваких 15 дана.

"Ми још немамо подаке, с обзиром да се ради о новој болести, колико ће пута особе моћи да дају крвну плазму код ове конкретне болести“, објаснила је докторка Мијуцић.

Она је је напоменула да тренутно постоје довољне резерви крви у Србији.

EUR/RSD 117.1138
Најновије вести