Срби и Албанци против мини хидроелектране

ШТРПЦЕ: Мештани Штрпца из српске и албанске заједнице већ неко време заједнички протестују због изградње МХЕ на реци Лепенац на локацији Обе Реке, јер страхују да ће остати без пијаће воде, док ново Министарство инфраструктуре и заштите животне средине најављује формирање стручне комисије која ће проценити ситуацију на терену.
hidroelektrana
Фото: Youtube Printscreen

Добривоје Стевановић из села Доња Битиња, општина Штрпце, изјавио је да није сигуран да ли ће нова влада Косова потпуно зауставити изградњу мини хидроелектране (МХЕ) на реци Лепенац, али истиче да мештани неће одустатајати од тог захтева, преноси РТК2.

Он је захтев за обуставу градње мини хидроелектране, са потписима својих суграђана, у среду предао новом министру за инфраструктуру и заштиту животне средине Косова Љумиру Абдиџкуу.

На територији Косова се гради преко 20 мини хидроелектрана, а нова Влада Косова је прошле недеље одлучила да привремено суспендује извођење радова и забрани издавање дозвола за изградњу нових МХЕ.

Заменик министра за инфраструктуру и заштиту животне средине Авни Зогиани навео је у писаној изјавио за Радио Косово 2, програм на српском језику, да се претходна Влада није придржавала закона, те да су у појединим случајевима дозволе за изградњу МХЕ издате за две различите компаније за исту локацију.

Зогиани додаје да постоје сумње да изградња МХЕ штети животној околини, иако су такве процене требале да се ураде пре почетка њихове градње.

Он напомиње да ће ново Министарство инфраструктуре и заштите животне средине формирати стручне комисије које ће проценити ситуацију на терену, напомињући да је документација око изградњи МХЕ конфузна.

“Инсистираћемо на свеобухватној процени ситуације, јер једноставно сумњамо у неспровођење закона”, каже Зогиани и додаје да су се мештани жалили да су извођачи радова премашили и овлашћења из грађевинских дозвола.

Иначе, МХЕ на локалцији Обе Реке у Штрпцу гради комапнија Маткос гроуп, која је дозволу добила од општине Штрпце, на чијем је челу Братислав Николић из Српске листе.

Према ранијим сазнањима, Скупштина општине Штрпце је дозволу за иградњу МХЕ издала још 2013. године, па је 2016. са исте инстанце наложено обустављање радова на неодређено, након чега је компанија Маткос гроуп поново добила дозволу за изградњу МХЕ на реци Лепенац.

Након одлуке надлежног Министарства да привремено обустави радове на изградњи МХЕ, компанија „Маткос Гроуп“ је најавила је да ће послати Косово на лондонску арбитражу уколико настави да омета енергетска улагања на Косову.

Заменик министра Авни Зогиани је рекао да оваква реакција компаније „Маткос Гроуп“ само показује да нешто није реду са изградњом те МХЕ.

Радојица Мрђинац из Штрпца је јако скептичан када је у питању одлука нове Владе Косова да привремено суспендује радове на изградњи мини хидроелектрана на читавој територији Косова.

”Све цеви су и даље ту, они вуку те цеви, припремају се за наставак”, каже Мрђинац за Радио Косово 2 и додаје да очекују састанак са представницима Министарства.

И Добривоје Стевановић из Штрпца страхује да ће се радови на изградњи МХЕ ускоро наставити. Он напомиње ће мештани општине Штрпце и даље покушавати да оспоре дозволу коју је општина издала компанији Маткос Гроуп за изградњу мини хидроелектрана.

Бесим Добруна, стручњак из области екологије и бивши званичник у Министарству за заштиту животне средине, тврди да ниједна хидроелектрана на Косову није изграђена по закону о заштити животне средине, који је ступио на снагу 2004. године.

Он објашњава да Закон о водама налаже да се за сваку изградњу хидроелектране морају добити две дозволе: једна за коришћење воде, а друга је у виду уговора о концесији за коришћење природних ресурса.

Он напомиње да су изградње МХЕ нелегалне јер компаније које их граде немају у свом валсништву парцеле на којима се радови изводе. Добруна оцењује и да су мини хидролелетрне непотребне јер су штетне по животну средину а прозиводе малу количину електричне енергије.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести