Студенти траже додатни испитни рок за ковид позитивне колеге

БЕОГРАД: Све је већи број студената оболелих од ковид 19, због чега су академци покренули онлајн петицију да се оболелим колегама омогући додатни испитни рок.
univerzitet studenti
Фото: Dnevnik (arhiva), ilustracija

Само у Београду од 12. јуна до данас заражено је 256 студената вирусом корона, подаци су Завода за здравствену заштиту студената. 

Онлајн петиција покренута је 30. јуна и до сада је прикупљено 4.374 потписа. Студент треће године Правног факултета у Београду Никола Арсенић каже за Танјуг да је циљ да се пружи једнака шанса свима, како би се сваки студент на исти начин борио за своју будућност. 

"Многи мисле да ми тражимо поклон за наше колеге, то није поклон, то је прилика да они имају једнаку шансу као и ми који нисмо позитивни на ковид, да се боре за своје циљеве, без обзира да ли је у питању стипендија или борба за буџет или услов за обезбеђивање наредне године", рекао је Арсенић. 

Арсенић је навео да многи запостављају материјалну ситуацију студената, оцењујући да велики број студената, како каже, неће имати прилику да се због свог материјалног статуса бори за своју академску будућност.

Прикупљање потписа врши се на сајту петиције.крени-покрени.орг, а наш саговорник наводи да се тиме жели пружити подршка и свим зараженим свршеним средњошколцима који нису могли да изађу на полагање пријемних испита. 

Министарство просвете најавило је да ће у договору са Конференцијом Универзитета Србије - КОНУС разматрати како да се реши питање полагања пријемних испита за све ковид позитивне будуће студенте, који нису били у прилици да изађу на полагање у првом року.

Како је раније најавио помоћник министра за високо образовање Бојан Тубић, коначна препорука Министарства знаће се до 5. јула.

Ректорка Београдског универзитета Иванка Поповић уверена је да ће бити омогућен довољан број буџетских и самофинансирајућих места и навела да ће универзитети поштовати препоруку Министарства.

Студенти који су покренули петицију наводе да се залажу за оболеле колеге са свих универзитета у Србији, не само у Београду, него и у Новом Саду, Нишу, Краљеву.

Арсенић очекују да ће петиција донети резултате и наглашава да за почетак жели да се "узбуни јавност".

"Надам се да ћемо успети, за почетак желимо да сакупимо довољан број потписа, предаћемо наше захтеве и Министарству просвете и ректорима и овим путем позивамо све студенте да нам се јаве са свих универзитета у Србији и да се заједничким снагама боримо", рекао је Арсенић.

Он је позвао државу да инвестира у своје будуће академце. 

У акцији прикупљања потписа укључени су тим "Крени, промени", Удружење за заштиту уставности и законитости и студентске организације.

"Велики број студената је већ "устао", ми смо покренули петицију и овим путем позивамо све студенте, родитеље и пријатеље студената да стану раме уз раме и да буду солидарни једни са другима", закључио је Арсенић.

Његова колегиница Кристина Урошевић подвукла је да се том иницијативом не тражи како наводи "луксуз за колеге", већ пружање једнаких могућности свима.

"Ми ћемо наставити са притисцима и даљим акцијама да се чује глас младих, глас студената", рекла је она. 

С друге стране, проректор за наставу Универзитета у Београду проф. Петар Булат каже за Танјуг да студенти имају довољно рокова, али и да је одлука на факултетима да ли ће обезбедити и додатне. 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести