Студентска пракса у немачким предузећима

Фондација др Зоран Ђинђић, у сарадњи с Одбором немачке привреде за источну Европу и немачким Министарством за економску сарадњу и развој расписала је овогодишњи конкурс за Програм стипендија немачке привреде Зоран Ђинђић.
rektorat uns, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Конкурс је отворен до 16. новембра, а намењен је студентима основних и мастер студија и дипломцима с првим радним искуством.

Праксе се нуде у областима економске струке, кандидатима различитих техничких и технолошких академских усмерења, студентима новинарства, правних наука и пољопривреде. Неопходно је да кандидати не буду старији од 29 година у тренутку аплицирања и да добро знају енглески, док они из области права и архитектуре треба да говоре немачки језик најмање на нивоу Б2.

У оквиру програма, до тридесет изабраних стипендиста из Србије боравиће од 1. јула следеће године од три до шест месеци на пракси у најпознатијим немачким предузећима. Боравак у Немачкој омогућиће им да се упознају са организацијом, пословним процесима и функционисањем великих и успешних немачких компанија, како би касније то знање и искуство пренели кроз своје будуће радно ангажовање и у Србију.

Стипендистима је обезбеђена организациона и административна подршка пре одласка, током боравка у Немачкој и након завршетка стручних пракси укључивањем у Алумни клуб, као ипотребна документација за аплицирање за визе и заказивање термина у амбасадама, те радна дозвола и логистичка подршка и организација путовања.Обезбеђена је и припремна недеља у Берлину, те трошкови смештаја и здравственог осигурања за време трајања праксе и стипендија од 550 евра месечно.

Изабраним кандидатима биће плаћена и повратна авионска карта до Берлина, те возне карте до места обављања праксе, као и курс немачког језика током боравка у Немачкој у износу до 200 евра.

Програм је настао након атентата на Премијера Зорана Ђинђића у пролеће 2003. године. Циљ програма је испуњење визије Зорана Ђинђића и приближавање Србије и њених грађана Европској унији као и стварање јаких веза између немачке привреде и будућих лидера у Србији.

У протеклих 17 година додељено је 800 стипендија, а сви стипендисти, по повратку у земљу брзо су добили посао и остали у алумни мрежи која константно организује усавршавања у складу са потребама локалног тржишта рада.

Д. Д.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести