Свако друго дете не једе воће, свако треће гојазно

БЕОГРАД: У Србији је у последњих 20 година проценат гојазности порастао за 60 одсто, а подаци су посебно алармантни код деце школског узраста јер је свако треће дете гојазно, речено је на округлом столу на тему "Како до здраве ужине за школску децу" у организацији компаније Делез Србија.
fast fud ilustracija.jpg
Фото: pixabay.com

Према истраживањима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" тај проценат се из године у годину повећава. 

"Нажалост 49 одсто деце недовољно или никада не конзумира воће. Морамо да делујемо заједно како би деца стекла правилне, здраве навике", каже Зорица Јовановски, начелница Центра за хигијену, храну и исхрану Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.

Она је истакла да је за шест година могуће зауставити негативне трендове.

У порасту је и број родитеља који доводе децу код нутрициониста, у жељи да добију праве савете у вези са њиховом исхраном. 

"Грешка родитеља је што нису доследни принципима, они потежу за практичнијим решењима, дају деци слаткиш између оброка не бирајући време и тада настаје проблем. Кад дете осети сласт, условно речено нездраве хране, тешко прихвата да поједе броколи или јабуку“, рекла је Ана Тодоровић, специјалиста нутрициониста дијететичар.

Олимпијски шампион Вања Грбић је истакао да спорт може да буде играчка у служби здравља, али да здравље не сме да буде играчка у служби спорта.

"Морамо да будемо свесни да се у последњих 20 година, као последица недовољне физичке активности и лоше исхране, повећао број деце са дијабетесом. Суштина је да немамо културу исхране, али ни редовне физичке активности”, упозорио је наш познати спортиста. 

Катарина Бошковић, директорка за квалитет и безбедност у компанији Делез Србија представила је "Супер-ручак“ као нутритивно избалансиран и хранљив оброк за децу школског узраста.

"Уз помоћ нутрициониста и у сарадњи са институтом ''Батут'' развили смо специјални оброк који је намењен за ужину деце. Истраживања показују да деца не тако ретко одлазе у школу без доручка и онда често посежу за намирницама које не могу да испуне основне захтеве за правилан психо-физички развој детета. Зато смо осмислили концепт ''Супер-ручак'' како бисмо пружили деци могућност да направе здрав избор, а родитељи да буду сигурни у правилну исхрану деце док су у школи“, објаснила је Бошковић.

Школа, као васпитно образовна установа, требало би, и мора, према речима Снежане Кнежевић, директорке Основне школе "Владислав Рибникар", да развија деци свест о здравој исхрани

"Морамо сви заједно да радимо са нашом децом, кроз програме и различите активности са циљем да добијемо компетентно младо биће које је, између осталог, едуковано о важности здраве исхране, али и одговорно према свом здрављу кад одрасте“, истакла је директорка.

Поред "Супер-ручка“, само на полицама Маxи, Темпо и Схоп&Го радњи, почетком маја наћи ће се јос један ексклузивни производ за децу. Реч је о специјалној тестенини "Пасталонци” која ће бити обогаћена витаминима А и Д, а чији је облик прилагођен деци, наводи се у саопштењу Делез Србија.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести