СВЕ ШТО СЕ ДАНАС УРАДИ ЂАВО БИ ОДНЕО, А НЕЧАСТИВЕ СИЛЕ КОМАНДУЈУ РЕКАМА: Етнолошкиња из Чачка открива зашто је Свети Илија један од најважнијих светаца - многа веровања везана су за овај дан

Чачак: Српска православна црква и њени верници данас славе Светог Илију, у народу познатог као Илија Громовник.
е
Фото: РИНА

Свети Илија, веома поштован у православљу као строг и непоколебљив проповедник етичких вредности, присутан је у Старом и у Новом завету као пророк чије је особине преузело хришћанство доводећи га у везу са настанком нове вере и новим Христовим доласком.

Свети Илија је хришћански светац који је код православних Срба наследио особине предхришћанских божанстава, а највише Перуна, бога громовника, који управља олујом, градом али и сушом.

- Верује се да је, да када се Свети Илија родио у 8. веку пре нове ере, његов отац видео да су га анђели повијали у пламен и хранили га ватром, што значи да је предодређен да буде ватрени светац, каже за РИНУ етнолог Народног музеја у Чачку Снежана Ашанин.

Она истиче да му се придају значајне особине и веује се да је он жив светац који се узнео на небо и командује временским приликама.

Илиндан је у црквеном календару обележен црвеним словом и на овај празник се нарочито избегава било какав рад у пољу.

- Верује се да би оно што би се данас урадило ђаво однео, и да би било више штете него користи. У народу такође постоји веровање да је на овај празник до подне лето а од подне почиње јесен и да у том периоду смене, нечастиве силе командују рекама и да могу да нашкоде здрављу купача. Сва ова веровања везана су за смену годишњих доба па се зато каже да је од Светог Илије сунце све милије, каже Ашанин.

Иначе, Свети Илија се прославља у бројним домовима као крсна слава, а као свог заштиника изабрали су га и ваздухопловци.

На Илиндан се у Србији одржавају бројни вашари и сабори.

(РИНА)

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести