СЗО: Да нису примењене ове мере ситуација у Србији би била тежа

БЕОГРАД: Мере које је Србија применила у борби са новим коронавирусом дају резултате и да нису биле на снази данас би имали много тежу ситуацију, са много више заражених, каже шеф Канцеларије Светске здравствене организације у Србији др Марјан Ивануша.
korona virus, pixabay
Фото: pixabay
Он је за Тањуг казао да је важно да се те мере примењују и даље, јер је у Србији почетна фаза епидемије.
 
"Ако на почетку не успемо да зауставити епидемију, онда је касније јако тешко. То видимо на случају осталих земаља- Јужна Кореја, Јапан , СИнгапур, Кина које су снажне мере примениле на почетку и контролисале епидемију", навео је Ивануша.
 
У појединим земљама, како каже, мере су тешко прихваћене на почетку па је епидемија измакла контроли и сада је ситуација у тим земљама озбиљана и тешко је зауставити ширење вируса.
 
Упитан да ли је у Србији епидемија под контролом, Ивануша каже да се због повратка великог броја људи из иностранства плашио да ће ситуација бити гора и да ће бити много више пацијената.
 
"Да није било мера то би ширење било пуно брже, пуно више људи би било заражено и оболело. За сада треба да будемо задовољни. Тачно је да има релативно велики број оболелих у Србији, поједини пацијенти умиру и неће се ситуција побољшати преко ноћи, али за сада изгледа да је епидемија више-мање под контролом", навео је Ивануша.
 
Истакао је да сви морамо бити и даље опрезни, јер врло лако епидемија може да измакне контроли. О томе, додаје, сведоче примери појединих европских земаља као што су Италија, Шпанија, Француска.
 
Како каже, мере које се примењују у појединим земљама зависе од епидемиолошке ситуације, али и од самог друштва. Подсећа да је у неким земљама било довољно да држава позове грађане да буду на социјалној дистанци и они су то прихватили без увођења додатних мера.
 
"У другим земљама то мора да се уреди одлукама Владе како би људи испоштовали мере. Мере зависе од ситуације у одређеној земљи, како епидемиолошке тако и друштвене, каква је култура понашања у одређеној земљи", истакао је шеф СЗО у Србији.
 
У пандемији ни богате земље које имају снажне здравствене системе немају капацитете да обезбеде здравствене услуге свима оболелим и то је, како каже, велики проблем. Глобални проблем је и несташица респиратора, заштитне опреме за здравствене раднике.
 
"Неке земље су успеле да обезбеде добре количине (опреме и респиратора) и Србија је међу њима . Видели смо колика је помоћ стигла из различитих земаља. Ситуација у Србији и спремност Србије пуно се побољшала и то је битно да људи знају да ће добити услуге које су им потребне", прича Ивануша.
 
Велики проблем у свим здравственим системима је заражавање здравствених радника, а наш саговорник истиче да је важно да лекари и медицинске сестре имају довољно заштитне опреме, јер су током рада изложени могућој инфекцији.
 
Напомиње да у свим земљама недостају здравствени радници, јер се отварају додатне, привремене болнице због великог броја оболелих.
 
"И без тога што здравствени радници оболевају, нама треба додатни број лекара и медицинских сестара, јер није довољно имати само кревет за пацијента. Оболевање здравствених радника није само проблем у Србији, већ је то велики проблем у Италији, Шпанији, Словенији. У Словенији прве инфекције забележене су код здравствених радника", нагласио је Ивануша.
 
Упитан за помоћ коју је СЗО упутила Србији он је рекао да та организација пре свега пружа стручну помоћ земљама и да је стручна помоћ са институцијама у Србији почела још у јануару.
 
"Због тога су многе службе биле добро спремне на појаву првих пацијената са вирусом корона", навео је Ивануша и додао да је СЗО обезбедила за Србију одређене количине заштитне опреме и тестова.
 
Од СЗО Србија је добила 5.300 ПЦР тестова који потврђују присуство вируса у телу пацијента, а следеће недеље стиже још 6.000 тестова које је обезбедила СЗО у сарадњи са америчком амбасадом.
EUR/RSD 117.1474
Најновије вести