Тестови за малу матуру у завршној фази, безбедност на највишем нивоу

БЕОГРАД: Израда тестова за малу матуру у завршној је фази и они ће бити штампани пред сам завршни испит.
matura, tanjug
Фото: Tanjug

Мере безбедности у Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања подигнуте су на највиши ниво, како се не би десило да задаци “процуре” у јавност.

Руководилац Центра за испите у Заводу Драгана Станојевић каже да је безбедност у тој установи на највишем нивоу, као и да је висок степен заштите и у штампари, током транспорта, као и у школама.

"Безбедносне мере у Заводу у овом тренутку су на највишем нивоу. Тестови се налазе на сигурносним флешевима којима нико не може самостално прићи и на тим сигурносним флешевима су парцијалне шифре које имају само двојице колега“, каже Станојевић за Танјуг. 

Подсећа да Завод улази у специјални режим рада већ почетком априла те у Центар за испите немају приступ ни сви запослени у Заводу. 

Спољни сарадници имају приступ само уз специјалну најаву. 

"У просторије где се ради техничка припрема задатака нико не сме да унесе ниједну своју личну ствар - мобилни, флеш, чак ни папир“, објашњава Станојевић и додаје да уколико деси да се унесе нека лична ствар она ту остаје до краја завршног испита. 

Највећа новина ове године на завршном испиту биће другачији начин бодовања за упис у жељену школу. 

Мали матуранти мораће више да се ослоне на сопствено знање него на успех у основној школи.

Успех из основне школе носиће максимално 60 бодова док ће на тесту највише моћи да остваре 40 бодова. 

Претходних година успех из основне школе бодовао се са максималних 70 бодова, док су на завршном испиту ученици максимално могли да остваре 30 бодова.

Станојевић појашњава да ће ученици на тесту из српског, математике и на комбинованом - (биологија, географија, историја, хемија, физика) моћи да освоје максимално по 20 бодова, који ће се затим из српског и математике множите са коефицијентом 0,65, а бодови на комбинованом тесту са 0,7. 

Тако тестови из српског и математике носе максимално 13 бодова, док на комбинованом тесту мали матуранти максимално могу да освоје 14 бодова.

Препорука које се Завод придржава је да на тесту из математике буде девет задатака основног нивоа, седам задатака средњег ниво и четири задатка напредног нивоа.

"То може да варира плус минус један задатак. Очекује се да задатке основног нивоа реши више од 80 одсто ученика, задатке средњег нивоа око 50 одсто ученик и задатке напредног нивоа око 20 одсто ученика", нагласила је Станојевић. 

Она каже да је највише нерегуларности претходних година уочено на комбинованом тесту те су због тога већ три године у назад половина питања отвореног типа, у којима мали матуранти самостално дају одговор. 

"У сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја донели смо одлуку да половина задатака на комбинованом тесту буде отвореног типа, где ће ученици самостално уписивати одговоре, док ће друга половина бити затвореног типа са понуђеним одговорима", нагласила је Станојевић. 

Типови задатака из српског и математике остају непромењени. Из српског ће половина задатака бити отвореног типа, док ће из математике већина задатака бити отвореног типа. 

Завршни испит за мале матуранте заказан је 18, 19. и 20. јуна, а првог дана полагаће се српски, другог математика, док је трећи дан резервисан за комбиновани тест. 

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести