ТВОЈА РЕЧ: МАРИЈАНА ЂУКАНОВИЋ (30), СТОМАТОЛОГ Пре и после спавања треба зубе прати...

Свако би требало да бар једном у шест месеци да посети зубара и преконтролише зубе, јер је то, уз редовно одржавање хигијене целе усне дупље, најбоља превентива.
а
Фото: Л. Радловачки

Ако не верујете нама, верујте нашој овонедељној саговорници Маријани Ђукановић (30), која је цео живот желела да буде стоматолог, а што је потом и остварила.

Маријана је родом из Шајкаша, где је завршила основну школу, након које уписује Средњу медицинску у Новом Саду, а потом и завршава Стoматологију на Медицинском факултету. Још sе није определила за специјализацију, али каже да је интересују протезе, тако да ће највероватније ићи у том смеру.

– У средњој сам завршила општи смер, за медицинску сестру–техничара, јер сам се водила тиме да ћу тако видети све. И заиста је било свега, осим стоматологије, што је можда и боље, јер смо вадили и крв, давали инјекције, обилазили болнице и сва одељења. А да сам ишла за стоматолошку сестру, била бих само у ординацији.

Интересатно је да, иако ниси имала тада додира са стоматологијом, знала си да је она твој позив. Откуд баш жеља за том професијом?

– Родитељи су нас увек водили на контроле и нико од нас се није плашио. Кад уђемо у ординацију прво што осетимо је мирис, то је оно што нам се уреже у сећање, а то је мени прелеп мирис, па ми се од старта свиђало што је чисто, уредно и мириши. Тек касније ми је дошло све остало, шта је још стоматологија, а и даље ми се свиђа.

Има ли нешто што ти је мање лепо?

– Има ситуација, стварно, да вам не буде пријатно, само што ми то другачије доживљавамо. Ја то не сматрам да је одвратно, ружно, прљаво. Истина, буде свега, али желим да то променим, да то више не буде тако, па самим тим посматрам другачије. Никад ми се није десило да нешто не могу да урадим...

А колико је изазовно да исконтролишеш фацијалне експресије, нарочито предео око очију који ти се види?

– Имамо ми те мале васпитне мере када долазе пацијенти, покушавамо да их научимо шта није у реду. Чињеница јесте да, ако долазе редовно, мање ће бити поправки и мање ће платити. Не може, ко долази редовно, да заврши са ненаданом цистом или процесом који ће га болети и будити ноћима. Тако да све то може да се спречи ако долазиш редовно. У супротном, скупље је, дуже траје излечење. А нико не воли кад га боли зуб.

Има ли горег бола, не рачунајући порођај, од оног када те боли зуб?

– Кажу да не постоји. Највећи проблем су болови који не престају, који су константни, па кад је иритантно, пулсира константно, не пролази ни на лекове. Сам тај процес трајања бола је гори него кад заболи.

Какав је осећај кад она мање лепа уста доведеш до тога да буду лепа?

– Будем баш поносна. Јако волим то и волим када ми се враћају ти пацијенти који су увежбали технику прања и који воде рачуна, који су почели да користе конац, јер многи не разумеју шта са њим треба да раде. Па кад дођу за три месеца, када се види да је хигијена тотално побољшана, да је све другачије, стварно је леп осећај. Мислим да су млађе генерације сад много напредније када је реч о очувању усне дупље него што је то раније било. Сад већ постаје јако битно да кад се насмејеш све то лепо изгледа.

Него шта, треба да буде лепо за Инстаграм...

– Нека је и до Инстаграма, хвала му. Драго ми је да то видим. Ипак су те старије генерације оне које су проблем код нас. Мислим да се ситуација побољшава, не довољно, треба још ту да се ради, али стварно мислим да иде на боље.

Фото: Приватна архива

Кад причамо о млађим генерацијама, а нарочито деци, колико она данас имају неоправдани страх од зубара, па како ти, када они дођу код тебе, то регулишеш?

–Моја сестра има сина од три године и он је најмлађа особа која је мени села у столицу и то први пут са две године. Како он зна шта сам ја, чиме се бавим, њему ниједног момента није било страшно, јер му то никад није представљено као нешто страшно, није му прећено да ако не буде добар ићи ће код зубара. Он је из тотално другачијег угла упознат са стоматологијом. Чак има и нека епизода у „Пепи Прасету” кад он иде код зубара па је и сестрић био одушевљен, хоће и он да иде. Треба деца да долазе, што раније да крену. Касније, ако имају осам-девет година и тек тад крену, јако им је тешко објаснити. Ми радимо нешто у устима, пацијент ништа не види, он само може да се ослони и да верује у нас, па шта буде, буде. Гадан је осећај, зуји, вибрира цела глава, али кад раније крену, не могу да развију страх. Немају чега да се плаше, нити чега да се боје. А ми онда измишљамо, дајемо дипломе, увек имају поклон, награду кад заврше...

Да ли је то слаткиш?

– Ми смо једна од ретких ординација која поклања чоколадице. Верујем да чоколада не може толико да поквари зубе као бомбоне или лизалице. Наравно, и после ње треба прати зубе, али брзо се истопи и нестане.

Дотакле смо се друштвених мрежа, а последњих месеци виђамо плаћене рекламе за чудотворне црне и љубичасте пасте и креме које у неколико минута потпуно избељују зубе. Колико је то све истина?

– Нисам их пробала. Немам ништа против избељивања, сматрам да ко мисли да му зуби нису довољно бели треба да их избели, то је нешто што се константно види а и утиче доста на самопоуздање. Те са рекламе, не знам шта бих рекла, црне пасте су на бази активног угља, али не знам који је тачно састав, па бих увек препоручила да се оде код стоматолога и са њим посаветује, да се то све ради у констролисаним условима, јер не знам шта је то тачно кад нема ни у апотекама да се купи.

Колико је уопште реално да нешто тако брзо и добро ради посао?

– Мислим да је то само реклама. Морају је направити најбоље што могу.

С којим проблемима се пацијенти најчешће јављају?

– Најчешће дођу када зуб заболи, али, наравно, имамо и оне који долазе редвно и немају већих проблема. Али, рецимо, упала десни је нешто што није јако велики проблем, али је поприлично чест и настаје услед неадекватне технике прања зуба и неисправног одржавања хигијене. То је нешто што је основно и што би требало да смо већ превазишли.

Шта све подразумева исправан начин одржавања хигијене?

– Препоручујем прање зуба минимум два пута дневно, ујутру и пре спавања. Конац бар пре спавања, односно, пре последњег прања зуба. Волим да кажем и коју четкицу за зубе да користе, која треба да има равна влакна средње дебљине. Технику је теже описати, њу увек показујемо пацијентима када нам дођу. Битно је да када заврше с прањем и пређу језиком да осете да је површина глатка. Када је реч о пасти за зубе, волим да их мењам. Свака има добар састав који нам је потребан. Такође, треба користити интерденталне четкице, али је и ту важна техника да се не бисте повредили.

А исхрана?

– Прање зуба не може да замени ниједна исхрана, нарочито онима који више једу меку храну.

Леа Радловачки

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести