У ИНФЕКТИВНОЈ КЛИНИЦИ КЦВ ГУЖВА: Пет пацијената смештено због вируса Западног Нила

За вирус Западног Нила знамо већ неколико година, за то колико је опасан сазнали смо одмах. Ипак, њему су најчешће изложени пецароши, јер се множе око река, има га и на гробљима, а тежи облик добију имунокомпромитовани, старији и они са хроничним болестима. Овај вирус преносе комарци, а најефикаснија заштита је ношење одеће дугих рукава и ногавица.
1
Фото: Pixabay, ilustracija

То, ипак, не значи да нема оболелих.

Чак пет особа због вируса Западног Нила смештено је на Инфективну клинику КЦВ, преноси РТВ.

- Зараженог комарца не можемо препознати голим оком, већ детаљнијим, рецимо микроскопским прегледом, али треба знати да већина комараца ипак није заражена вирусом Западног Нила. Болест се преноси крвљу, убодом инсекта. Након неколико дана, највише 14, јављају се симптоми болести: повишена температура, главобоља, мучнина, слабост, малаксалост и ретко повраћање.- каже управник Клинике за инфективне болести Клиничког центра Војводине др Томислав Преведен. - Болест може и тако да се заврши, као грозница, што је блажи облик. Много озбиљнија, неуроинвазивна форма болести, која се јавља у мање од 1% заражених особа, испољава се знацима упале мозга, односно можданих овојница: главобољом, повраћањем, укоченим вратом, температуром, поремећајем свести, отежаним ходом, дезоријентацијом... У овом случају потребно је лечење у болници, и тренутно је на Инфективној клиници Клиничког центра Војводине пет  пацијената које лечимо. Болест се јавља обично средином јула па до краја августа, када су велике температуре, због боравка људи у природи, велике влаге, погодних станишта за комарце, и када се вирус довољно намножио у комарцима...

Особе које су старије од 60 година и већ болују од неких других болести осетљивије су за тежу форму болести.

- Када говоримо о лечењу, специфичне терапије нема, засад нема ни вакцине. Примењују се неспецифичне мере лечења, попут терапије антиинфламаторним, антиедематозним лековима које помажу да се болесник опорави и обично треба од две до три недеље опоравка у болници, а након тога и један период кућног опоравка. Ретко остају последице попут главобоље, смањене концентрације и слично које се и иначе јављају код упала мозга – каже др Преведен.

РТВ

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести