У Институту за онкологију Војводине обележен Национални дан борбе против рака дојке

Пацијенти и запослени Института за онкологију Војводине у Сремској Каменици обележили су Национални дан борбе против рака дојке уз музички програм и представу, а све пацијенткиње су добиле и поклоне, као и букет нарциса, који је симбол борбе против овог карцинома.
dojke
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

„Годишње у Србији од рака дојке оболи 4.600 жена, од чега је њих 1.300 из Војводине, док 600 жена у Воводини умре од ове болсти.У Институту се годишње оперише 600 жена са карциномом дојке, а имамо потпуно заокружен процес, од дијагностике која укључује и магненту резонанцу, до савремених метода операције, хемиотерапије и зрачења. Радимо и реконструкцију дојке и уградњом имплантата када је потребна реконструкција. Када ее реч о савременим лековима, може да се каже да пратимо трендове, недостају неки иновативни лекови који су скупи, а неки су одобрени, а у хемиотерапији имамо све лекове“, казао је за “Дневник” директор Института за онкологију Војводине професор др Зоран Радовановић.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Институт и Асоцијација за унапређење здравља по трећи пут су заједно обележили Национални дан борбе против рака. Основни значај превенције је да се избаце штетни фактори као што су пушење, гојазност и физичка неактивност, чиме се смањује ризик за настанак свих малигнитета, па и карцинома дојке.

Председница Асоцијације за унапређење здравља Весна Имброњев истакла је да је сарадња с Институтуом одлична, те да већ три године заједно обележавају Национални дан борбе против рака дојке.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Важност превенције

„Уколико се болест открије у првом стадијуму, шансе за излечење су веће од 90 одсто. Стога треба да се уради самопреглед дојки једном месечно, али је далеко важније да се прва мамографија уради између 40. и 45. године живота, а ултразвук дојки једном годишње“, саветује др Радовановић.


Фото: Дневник (С. Шушњевић)

„Осим тога, сваког првог четвртка у месецу долазимо на Институт и разговарамо с оболелим женама. У Асоцијацији су жене које су победиле болест, те ми можемо да разумемо кроз шта оне пролазе, као и да им дамо корисне и практичне савете. Говоримо им на шта имају право, како смо ми прошле хемиотерапију, како да се боре против мучнине због хемиотерапије, како да поднесу губитак косе, где да набаве перике, како да набаве грудњак“, казала је Имброњев.

Асоцијација је организовала програм, те су пацијенти и запослени имали прилику да уживају у концерту и представи, а Весна Имброњев је свим пацијенткињама поручила да су и жене из Асоцијације биле у њиховој постељи и да је могућ искорак из болести.

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Карцином дојке откривен је у октобру прошле године Гордани Хавјар, 45-огодишњој Новосађанки. Оперисана је у новембру, а од прошлог понедељка је на зрачној терапији, где има укупно 19 третмана. Она је медицинска сестра и ради у шок-соби Ургентног центра КЦВ, па каже да као медицински радник са 24 године стажа схвата и зна колико је важно за пацијента да прихвати болест и да се не преда.

„Прво што треба да се ради након сазнавања дијагнозе је јачање психе, али и разговор с осталима који имају исту болест. Свако је индивидуа за себе и нема две исте особе, али су разговори јако важни. Потребно је и да нађу нешто у чему ће се пронаћи и што им помаже. Ја уживам у слушању музике која ми прија, читању одређених књига, важна ми је духовност и религија, али и овакви догађаји, који много доприносе духовном и менталном јачању“, казала је Хајвар и напоменула како би волела да чешће имају организоване музичке и културне садржаје.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести