У КЦС стигао најсавременији апарат за разбијање камена у бубрегу

Клиника за урологију Клиничког центра Србије сада има најсавременији апарат за разбијање камена у бубрегу, који су Министарство здравља и КЦС платили 48.180.000 динара.
в
Фото: Министарство здравља

Апарат представља златни стандард у области литотрипсије и делује на принципу механичких електромагнетних ударних таласа високе волтаже. Поседује дуалну локализацију, односно позиционирање камена могуће је помоћу рендгена или ултразвука и једини је ове врсте у нашој земљи.

- Набавком нове дијагностичке опреме и савремених медицинских апарата, попут овог апарата за разбијање камена у бубрегу, али и попут нових шест акцелератора, нових уређаја за магнетну резонанцу, ЦТ скенера или апарата за ултразвучну дијагностику, „х ножа“ и других, желимо да достигнемо највише међународне стандарде у погледу броја апарата и опреме по становнику, у свим области медицине. Већ смо у неким областима то успели, попут радиотерапије и наставићемо ка том циљу. Чврсто верујем да ћемо веома брзо то и остварити, у интересу наших грађана - истакао је приликом рашње посете Клиничком центру Србије министар здравља др Златибор Лончар.

Директор Клиничког центра Србије професор др Милика Ашанин рекао је како КЦС има обавезу да и у наредном периоду задржи висок ниво здравствених услугакојеова установа пружа пацијентима из целе земље.

- Клинички центар Србије је највећа и најреферентнија здравствена установа у нашој земљи, која годишње збрине више од милион пацијената и управо због тога смо изузетно задовољни што ће апарат за литотрипсију најновије генерације бити овде, на Клиници за урологију. Имамо одличне лекаре, врхунске стручне тимове, стога сам убеђен да ћемо коришћењем технолошки најмодернијег апарата у овој области задржати и додатно унапредити висок ниво успешности ове процедуре. То је и обавеза Клиничког центра Србије - казао је др Ашанин.

Директор Клинике за урологију КЦС, професор др Зоран Yамић навео је да је успешност процедура деструкције камена у бубрегу и уринарним путевима на новом апарату, на којем могу да се раде и ендоскопске и цитоскопске процедуре, изузетно висока и износи од 85 до 95 одсто. Напомеуо је да на Клиници годишње ураде између 1.500 и 2.000 оваквих интервенција.

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести