У Србији за годину један Бечеј мање

У демографском смислу за годину дана наша земља остала је без становништва величине града попут Бечеја, изнео је на видео конференцији „Репродуктивно здравље мушкараца“ у организацији Покрајинског заштитника грађана омбудсман проф. др Зоран Павловић.
Porodica Foto: pixabay.com
Фото: Породица Фото: pixabay.com

Он је нагласио значај заједничког, синергијског рада на побољшању репродуктивног здравља и заустављању негативног природног прираштаја, које је једно од најзначајнијих питања нашег опстанка. Негативни природни прираштај и рађање мање од 1,5 детета по породици као и растућа појава секундарног стерилитета јасно указује да је образовање деце и младих у овој области као носилаца репродукције становништва у будућности нешто што заслужује већу бригу друштва.

Покрајински омбудсман сматра да је од огромног значаја утврдити потребе и бриге о репродуктивном здрављу мушкараца (према подацима Републичког завода за статистику, 48.7% становништва Србије чине мушкарци), јер и они, попут жена, захтевају свеобухватне здравствене услуге у вези с репродуктивним и сексуалним здрављем. У исто време, мушкарци су често неправедно занемарени у расправама о репродуктивном здрављу, посебно када су репродуктивна питања, попут контрацепције и неплодности, схваћена као женска.

Репродуктивно здравље је стање физичког, менталног и социјалног благостања у свим областима везаним за репродуктивни систем, у свим фазама живота. Право на сексуално и репродуктивно здравље представља битну компоненту универзалног права на највиши могући стандард телесног и менталног здравља, како је то дефинисано у Универзалној деклерацији о људским правима и у другим међународним конвенцијама, декларацијама и консензусима о људским правима. Друштво је дужно да о репродуктивном здрављу појединаца води адекватну бригу и да обезбеди едукацију о полности и репродукцији као и дијагностику и лечење различитих болести и поремећаја. Приступ услугама заштите и унапређења сексуалног и репродуктивног здравља је људско право које би требало да буде доступно мушкарцима и женама.

Др Снежана Укропина, специјалиста социјалне медицине, причала је о здравственом васпитању о сексуалном и репродуктивном здрављу (аспект мушког пола). Она је упознала са трогодишњим програмом „Здравствено васпитање о репродуктивном здрављу“ који се спроводио у скоро 80 средњих школа у АП Војводини. Овај програм је утицао на одлагање ступања у сексуалне односе као и на веће знање о заштити сексуалног и репродуктивног здравља деце која су учествовала у њему.

Резултате истраживања о приступу адолесцената информацијама о репродуктивном и сексуалном здрављу представила је др Данијела Кораћ Мандић из Новосадског хуманитарног центра. Истраживање је показало да младима није довољно доступна одговарајућа подршка у разумевању ове важне животне области, да се о томе мало говори у школи, да су присутни родни стереотипи међу младима који диктирају родне поделе које излажу ризику дечаке и девојчице.  

Б. О.

 

Важно увести сексуално образовање

Видео конференција резултирала је, између осталог, и закључком да је важно увести сексуално образовање у образовни систем Србије најкасније до узраста од 16 година; Здравствено васпитање о сексуалном и репродуктивном здрављу неизоставно треба да садржи едукацију о сексуалним и репродуктивним правима, родној равноправности, значају аутономности у доношењу сексуалних одлука, али и питања која се тичу стереотипа родних улога, дестигматизације и антидискриминације, у односу на сва лична својства, па и у односу на пол и род.

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести