УНС: Влада да успостави дијалог с новинарима и медијима

БЕОГРАД: На Светски дан слободе медија, који се обележава 3. маја, Удружење новинара Србије позвало је Владу да успостави дијалог с новинарима и медијима, уважавајући стандарде новинарске професије и потребе грађана за правовременим, истинитим, непристрасним и потпуним информисањем. 
udruzenje novinara srbije
Фото: Ilustracija

У прогласу УНС упозорава да овог 3. маја власница Канала 9 из Новог Сада већ 19. дан штрајкује глађу јер "Управни суд у Новом Саду четири године развлачи спор по њеној тужби што има локалну, а мора да плаћа регионалну фреквенцију".

УНС подсећа и на претње, притиске на новинаре и концентрацију власништва у медијима, те напомиње да ће претходну годину новинари памтити и по првостепеној пресуди убицама власника и новинара Европљанина и Дневног телеграфа Славка Ћурувије коју су чекали две деценије и брзом подизању оптужнице против председника општине Гроцка Драгољуба Симоновића за паљење куће Милана Јовановића.

Удружење новинара констатује да је настављен суноврат пројектног суфинансирања медијског садржаја, а да су осим локалних конкурса и конкурс Министарства културе и информисања за телевизије и продукције први пут с разлогом оспорила репрезентативна новинарска удружења. 

"Све више новца, супротно прописима, добили су провладини таблоиди који отворено крше Кодекс новинара", наводи УНС, који позива Владу да до краја године омогући израду медијских закона произашлих из Медијске стратегије, а да у спровођењу стратегије предложи законе којима ће подстицати поштовање професионалних и етичких стандарда у медијима, као и радна права новинара и медијских радника. 

УНС такође тражи да се изменама медијског законодавства осигура обавеза локалних самоуправа да издвајају најмање два одсто буџета за пројектно суфинансирање медијског садржаја укључујући и информативне програме, а државу позива да тамо где је сувласник медија поштује радна и професионална права новинара и медијских радника.

Од владе УНС очекује да подржи Комисију за истраживање убистава новинара како би што пре била подигнута оптужница за убиство новинара Милана Пантића и биле расветљене околности смрти Даде Вујасиновић, а од Специјалног тужилаштво за ратне злочине да почне да ради свој посао када је реч о судбини више од 40 новинара и медијских радника српских редакција убијених у грађанском рату у бившој Југославији, током НАТО агресије 1999. године, као и на Косову и Метохији од 1998. до 2005. године. 

Поводом Светског дана слободе медија, који се 3. маја обележава акцијом Пет минута громогласне тишине (између 11.55 и 12.00), УНС позива новинаре и медијске раднике да у својим гласилима прочитају или објаве проглас Удружења.

У данашњем саопштењу Министарство културе и информисања поручује да Светски дан слободе медија представља прилику да се потврди снажна посвећеност Србије да унапређује развој позитивног медијског окружења и охрабрује развојне иницијативе свих заинтересованих актера у циљу унапређења слободе изражавања и медија, док синдикат новинара Србије позива све новинаре и медијске раднике да се организују у синдикате и заједно заштите своја радна и професионална права на начин како то чине новинари у Европској и Светској федерацији новинара.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести