Ускоро нова листа лекова, за иновативну терапију 5,8 милијарди

БЕОГРАД: Ускоро ће бити завршена и усвојена нова листа лекова, а ове године за иновативне лекове предвиђено је 5,8 милијарди динара, изјавила је данас директорка сектора за лекове и фармакологију у Републичком фонду за здравствено осигурање (РФЗО)Јована Миловановић.
tablete pilule
Фото: pixabay.com

Она је на конференцији за медије "Удружења пацијената Србије" навела да је прошле године за савремену терапију издвојено око пет милијарди динара, да се захваљујући томе на позитивној листи лекова почетком године нашло 16 иновативних лекова, међу којима су лекови за меланом, карцином плућа, хепатитис Ц.

"Због епидемије вируса корона успорена је динамика стављања иновативних лекова на позитивну листу. Имали смо усвојену листу на почетку године, а био је план да имамо и током године, али то није реализовано", рекла је Миловановићева.

Додаје да је од пет милијарди динара остало неискоришћено 2,3 милијарде динара и да је тај новац пребачен у ову годину. Уз 3,5 милијарди динара, колико је предвиђено за 2021. годину, на располагању за иновативну терапију биће 5,8 милијарди динара.

У Србији је био застој од неколико година и ниједан иновативни лек није дошао на позитивну листу. Све се мења од 2017. године и у последње три године на позитивну лису лекова стављена су 54 иновативна лека.

Директор Удружења произвођача иновативних лекова ИНОВИА Бојан Тркуља каже да иновативни лекови мењају прогнозу болести и да су захваљујући њима многе смртносне болести постале хроничне.

Напомиње да доступност савремене терапије годинама није била на задовољавајућем нивоу јер није довољно улагано у иновативну терапију.

"Прошле године имали смо на располагању рекордну суму. Тај амбициозан план није могао да се реализује до краја због епидемије коронавируса. Део новца који није потрошен пребачен је у ову годину и ове године имамо на располагању 5,8 милијарди динара, што је више него што смо имали збирно претходних десет година", рекао је Тркуља.

Напомиње да то гарантује да ће на листу моћи да се стави 20 и више иновативних терапија што ће направити "драматичну промену" у животима пацијената.

Председница саветодавног одбора УПООМ-а и секретарка Одбора за меланом СЛД Лидија Кандолф Секуловић указала је на значај савремене медицине и да је захваљујући напретку у тој сфери за годину дана свет добио вакцину против вируса корона.

Истиче да су данас савремени лекови све доступнији пацијентима у Србији и да се слика значајно променила од 2017. године.

"Од прошле године све терапије које су доступне пацијентима са метастатским меланомом у развијеним земљама доступне су и нашим", рекла је докторка Кандолф Секуловић.

Председник Удружења пацијената Србије Саво Пилиповић каже да о значају иновативне терапије најбоље говори његов пример, да је као пацијент са метастатским меланомом 2013. године био "прецртан", али да захваљујући иновативној терапији већ шест година нема метастазе.

Инфектолог Томислав Преведен указао је на значај адекватне и правовремене терапије у лечењу пацијената заражених хепатитисом Ц, јер уколико се адекватно не лечи, може доћи до цирозе јетре.

Напомиње да против вируса хепатитиса Ц не постоји вакцина, али да постоје лекови. Ефикасност терапије интерфероном је око 30 одсто, док је са савременом терапијом та ефикасност повећана на 95 одсто.

"Задовољни смо што је савремена терапија доступна у Србији, али нисмо задовољни што од 25 пацијената који уђу у ординацију само један задовољава критеријуме да добије терапију о трошку РФЗО", навео је Пилиповић.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести