Устоличењем у Пећкој патријаршији СПЦ чува традицију дугу 8 векова

БЕОГРАД: Културолог и стручњак за верска питања проф Јован Јањић оцењује да сутрашњим чином устоличења патријарха Порфирија у Пећкој патријаршији Српска православна црква показује да на КиМ чува и негује своју традицију дугу више од осам векова, али доказује и историјски и духовни континуитет српског националног бића које своју духовну вертикалу увелико гради кроз СПЦ.
s
Фото: Youtube Printscreen

У изјави за Танјуг, Јањић истиче да тим чином и световне власти, у овом случају привремена управа у Приштини, легитимишу себе и показују да ли су за поштовање основних људских права.

Јањић објашњава да је традиција у СПЦ је да се новоизабрани патријах, после устоличења у Саборној цркви у Београду, устоличи и у древном трону Пећке патријаршије.

"Тако је било и у од обнове српске патријаршије 1920. године. Први патријарх Димитрије је уведен у трон у Пећкој патријаршији. Касније је то било са свим патријарсима до данашњег Порфирија који ће на манастирску славу Покров Свете Богородице бити уведен у трон српских епископа и патријараха који столовали већ вековима у Пећкој патријаршији", каже Јањић.
Пећка патријаршија има статус савропигијалне лавре, истиче Јањић, што значи да је под директном управом српског патријарха.

"Патријарх је тај који је домаћин у Пећкој патријаршији пошто је то светиња под његовом управом и када одлази у Пећку патријаршију, он одлази својој кући. Устоличењем показује се историјски и духовни континуитет и да СПЦ на КиМ чува и негује своју традицију дугу више од осам векова", поручује Јањић.

"Не дај Боже, уколико би дошло до нарушавања јавног реда и мира то би показало свету каква је владавина права на КиМ, а истовремено то би био велики шамар њиховим менторима, онима који су спонзори албанске независности", истакао је Јањић.

Он додаје да се мора допустити народу, који је ту вековима и који је саградио најважније што је на КиМ, да обави један тако важан духовни чин.

Наглашава да је данас 58 одсто земље на КиМ у власништву СПЦ, српске државе и српског народа и да се Срби никако не могу тек тако уклонити са КиМ и да су привремене косовске власти дужне да то поштују.

Светиње које се налазе на КиМ јесу имовина СПЦ, али истовремено светска културна баштина, каже Јањић и додаје да такве манастире, какве Срби имају, нико на свету нема.

"Кроз те манастире, не само Срби, већ и сви други народи, уче о својој прошлости, наслеђу овог света, пре свега које је стицано у средњем веку кроз Византију, а онда и средњевековну српску државу. Зато је битно да се то покаже, да српска држава и црква то чувају", поручио је Јањић.

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести