Вакцина за терапију рака бешике нема за све пацијенте

Оболели од карцинома бешике који у терапији користе бе-се-же вакцину и даље немају могућност да се лече.
s
Фото: Youtube Printscreen

Две седмице након што смо писали о овим проблемима и надлежне државне установе нам рекле да је нормализовано снабдевање компонентом неопходном за прављење вакцине, пацијенти у Клиници за урологију Универзитетског клиничког центра Војводине и даље немају лек и не знају да ли ће га и када добити. Пацијентима је сада речено да нема довољно вакцине за све који је чекају.

Новосађанин Б. В. који од фебруара не добија терапију позвао је Клинику за урологију где му је речено да нема довољно вакцина.

- Рекли су ми да 120 пацијената чека на терапију, а добили су 50 вакцина и да неће бити довољно за све. Идуће недеље ће ми јавити да ли ћу ја бити у тој групи која ће је добити. Од фебруара нисам добио терапију и сада сам у очајној ситуацији - испричао је овај човек.

Вакцину бе-се-же прави Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”, где нам је, између осталог, речено да је у питању вакцина против туберкулозе, која је укључена у Календар обавезне активне имунизације

Он је већ раније покушавао да пронађе вакцину по апотекама, али је паковање коштало 340 евра и тада је одустао. Сада се пита да ли да их ипак купи, јер му живот зависи од овог лека и више не може да чека и живи у неизвесности.

- Не знам да ли би ми болница рефундирала новац када бих купио вакцине и донео их. Терапија ми је хитно потребна и не знам шта да радим - очајан је овај човек, који брине по којим критеријумима ће се одређивати пацијенти који ће добити терапију.


Мирсад Ђерлек: Вакцина доступна од 6. маја

Државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек рекао је за „Дневник” да је вакцина доступна од 6. маја.

- Стручна служба Министарства здравља је у претходном периоду идентификовала проблем у снабдевању здравствених установа леком заштићеног назива „oncotice” (живи атенуирани бацили М, Бовис, сој БЦГ) који се користи у терапији оболелих од карцинома бешике. Према информацијама добијеним од представника произвођача лека у Републици Србији са којима је Минсистарство било у сталној комуникацији, проблем у снабдевању тржишта је био глобалног карактера и у међувремену је превазиђен, тако да је лек од 6. маја 2022. године доступан здравственим установама које имају потребе за њим - наводи се, између осталог, у одговорима „Дневнику” које је упутио др Ђерлек.


Чак и ако овај Новосађанин уђе у групу оних који ће добити терапију, остаје још 70 пацијената који ће остати без ње, судећи по информацији коју су му дали у Клиници за урологију. При томе, вакцина нема довољно за једну терапију сваком оболелом, а болесници треба да добију ову вакцину по различитим протоколима.

Када смо пре две седмице писали о недостатку „бе-се-же” вакцине коју добијају пацијенти са карциномом бешике, надлежни су нам рекли да је била глобална несташица супстанце од које се прави. На питања „Дневника” тада је портпарол Републичког фонда за здравствено осигурање Немања Великић рекао да је „привремена несташица лека била на светском нивоу због активне супстанце. Лек је прошле недеље стигао у Србију, а набавку овог лека спроводе саме здравствене установе које обезбеђују лек”.

Вакцину бе-се-же прави Институт за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”, где нам је, између осталог, речено да је у питању вакцина против туберкулозе, која је укључена у Календар обавезне активне имунизације. У овој установи праве вакцину „засновано на исказаним потребама и тражњи надлежних органа и здравствених установа”.

- Институт „Торлак“ тренутно располаже оптималним залихама вакцине „бе-се-же” вакцина лиофилизована које су довољне за испуњење свих уговором преузетих обавеза за текућу годину - рекли су у „Торлаку” и додали како су „у могућности да испланирају и произведу исте с обзиром да поседује дугогодишње искуство, технологију и стручно особље за производњу овог лека”.

У Универзитетском клиничком центру Војводине је прошле недеље речено како је „бе-се-же” терапија избора након операције површинских тумора мокраћне бешике, како би се предупредио рецидив. Примање је по различитим протоколима, „који подразумевају и периоде када се вакцина не прима”. Тада су нам рекли и да је Клинички центар Војводине набавио лек „у тренутно неопходним количинама”.

У највећој покрајинској болници сада се нису огласили, нити су одговорили на питања због чега нема довољно вакцина и шта ће бити са оболелима од рака бешике.

Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести