Вакцинација могућа већ од септембра?

БЕОГРАД: Ових дана очекују се резултати прве клиничке студије вакцине против вируса корона, а уколико се ефикасност покаже и у другој и трећој фази које предстоје током лета, већ од септембра кренуће вакцинација, каже директор компаније AstraZeneca за Србију Александар Трипковић.
Testiranje na korona virus Foto pixabay.com
Фото: Тестирање на корона вирус Foto pixabay.com

Британски производач лекова AstraZeneca потписао је уговор о партнерству са универзитетом Оксфорд који има дугогодишње искуство у развоју вакцина.

Трипковић је, на онлајн конференцији "Здравство у Србији после пандемије" коју је организовала Color Press Group, рекао да је вакцина показала ефикасност на животињама - мишевима и мајмунима, и да се очекују резултати прве фазе клиничке студије.

Улази се у другу и трећу фазу студије током лета, где ће бити тестирано више од 30.000 пацијената. Уколико се покаже ефикасност, већ од септембра кренуће вакцинација по редовној процедури, навео је Трипковић.

Према подацима Светске здравствене организаије (СЗО), седам вакцина-кандидата су у првој или другој фази клиничких испитивања.

Шкодрић: Дефинисали смо стратегију за могућ нови талас вируса

Током епидемије вируса корона у Србији није било несташице лекова, истакла је директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић и додала да је наша земља из кризе изашла са новим искуством и са дефинисаном стратегијом за могући нови талас.

"Избегли смо несташицу лекова не само за ковид пацијенте, већ и за све остале пацијенте јер су постављени јасни циљеви. Свакодневно смо извештавали председника Србије и Кризни штаб са којим лековима располажемо и са којим количинама", рекла је Шкодрић.

Каже да су од свих произвођача добили уверавање да неће бити проблема са снадбевањем лековима, али да је онда стигла забрана извоза лекова од стране већине земаља.

"Свакодневним праћењем залиха, централизацијом набавке лекова али и другим пословима изашли смо са позитивним резултатом", навела је Шкодрић на Онлајн конференцији "Здравство у Србији после пандемије" коју је организовала Color Press Group.

Подсећа да је формиран централни магацин за ковид лекове како би се обезбедила равомерна дистрибуција лекова, да је РФЗО дежурао 24 сата дневно и где се појави већи број новозаражених у року од неколико сати дистрибуиране су потебне количине лекова.

"На овај начин нисмо стварали вештачке залихе у магацинима здравствених установа, а свака установа је имала довољне количине медикамената", навела је она.

Додаје да су терапијски протоколи за ковид пацијенте више пута мењани и да се сада очекује шеста верзија терапијских протокола.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести